CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, merkez Palandöken ilçesindeki Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde partisinin grup toplantısına katıldı.

Milletvekillerinin yanı sıra bölge illerden parti teşkilatlarının katıldığı toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, TBMM’nin tatile girdiğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, “TBMM tatile girdi ama ülkenin dertleri artarak devam ediyor. Tarihin bize yüklediği bir sorumluluk var. Bu ülkenin kuruluşunda harcımız var. Şehitlerin kanları, gazilerimiz var. Biz Meclis tatile girdi oturalım’ demedik. Türkiye’nin sorunlarını söyledik. Böyle bir düşüncemiz, yok karar aldık. Bir şey yapmamız lazım, bir yerden başlamamız lazım? Nereden başlayalım derken hepimizin aklına Erzurum geldi. Erzurum, tarihi şehir, kadim şehir, dadaşların kenti. Bölgenin bir dönem Paris’i olarak adlandırılıyordu. Peki bu kadim şehrimiz, Milli Kurtuluş Savaşı’nın odak noktası, başlangıç noktasıydı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Erzurum milletvekiliydi. Dolayısıyla Erzurum’un özel bir yeri var. Peki soru şu. Madem bu kadar önemli tarihsel açıdan derinlikleri olan kent, neden CHP’ye sempati göstermedi? Neden bir milletvekili bile CHP’den çıkarmadı? Sorunun cevabını ben vereyim. Sorumlu ve kabahat CHP’lilerde. Bizler de iğneyi önce kendimize batıracağız. Gelmedik, sofranıza oturmadık, çayınızı, kahvenizi içmedik. Ankara’da nutuklar attık ‘Erzurumlu bize oy versin’ diye. Niye oy versin. Gel otur çayını, kahvesini iç, derdini dinle hiçbir şey yapmıyorsan cağ kebabını ye. O nedenle biz Erzurum’a aynı zamanda Erzurumlularla kucaklaşmaya, helalleşmeye geldik. Erzurum, Milli Kurtuluş Savaşımızın ilk ateşinin yakıldığı yerlerden biridir. Cumhuriyet’in ilk kez dile getirildiği bir kentteyiz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR KİŞİYE TESLİM EDİLMEMELİ’