Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2022 yılında küresel olarak yaklaşık 19 milyon 976 bin yeni kanser vakası tespit edildi. Yılda yaklaşık 10 milyon insan, kansere bağlı olarak yaşamını yitiriyor ki bu, her altı ölümden birinin kanserden kaynaklandığı anlamına gelmektedir. Bu durum kanseri küresel düzeyde önemli bir sağlık sorunu haline getiriyor.

Türkiye'de de 2022 yılında 240 binden fazla kişiye kanser teşhisi konuldu ve 679 binden fazla kişi hala kanser tanısıyla mücadele ediyor.

Günümüzde kanserin görülme sıklığı artmakta olup, 2030 yılında dünya genelinde 26 milyon insanın daha kanserle mücadele etmesi beklenmektedir. Bu artışın büyük ölçüde nüfus artışı ve yaşam süresinin uzamasından kaynaklandığı öngörülüyor.

Kanser artık genç yaş grubunu da tehdit ediyor. Acıbadem Maslak Hastanesi'nden Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, son yıllarda 50 yaş altı kişilerde kanserin görülme oranında %80'lik bir artış olduğunu belirtti. Bu artışta hatalı yaşam tarzı ve erken yaşta çevresel risk faktörlerine maruz kalmanın etkili olduğu vurgulandı.

Kanser tarama programları, erken dönemde kanseri tespit etme konusunda önemli bir rol oynuyor.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, özellikle genç yaş grubunda kanseri ve hastalık yükünü azaltmak için tarama programlarının düzenli olarak yapılmasının yaşamsal öneme sahip olduğunu vurguluyor.

Kanser, günümüzde tıp alanındaki gelişmeler sayesinde tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer almaktadır. Prof. Dr. Özlem Er, "hassas onkoloji" yaklaşımının kanseri yenmek için etkili bir silah olduğunu belirtmektedir. Bu yaklaşım, kanserin genetik ve moleküler özelliklerinin incelenmesini içerir ve hastaya özelleştirilmiş tedavilerin uygulanmasına olanak sağlar.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN 7 ÖNLEM!

Yaşam alışkanlıklarında yapılacak olan düzenlemeler ile kanserin gelişme riski düşürülebiliyor. Prof. Dr. Özlem Er, kanserden korunmak için almanız gereken en önemli önlemleri şöyle özetliyor:

Zeka ve yürüme arasında bağlantı saptandı! En zeki insanlar en hızlı yürüyenlerdir Zeka ve yürüme arasında bağlantı saptandı! En zeki insanlar en hızlı yürüyenlerdir
  • Sigara ve alkolden uzak durun
  • Sebze ve meyve tüketin
  • Düzenli egzersiz yapın
  • İdeal kilonuzu koruyun
  • İşlenmiş yiyeceklerden kaçının
  • Gazlı içecekler tüketmeyin
  • Güneşe maruziyeti günde 15 dakika ile sınırlayın