• BIST 107.303
 • Altın 152,986
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Kalaşnikoflu el bombalı şube

  07.09.2008 09:00
  Ziraat Bankası’dan Kalaşnikoflu el bombalı şube
  Kalaşnikoflu el bombalı şube
  Kalaşnikoflu el bombalı şube Kalaşnikoflu el bombalı şube Kalaşnikoflu el bombalı şube

  Ziraat Bankası"nın uzun çabalardan sonra açılan Bağdat Şubesi"nde bilgisayarlardan fazla cephanelik var.

  Geçtiğimiz yıldan bu yana hazırlıkları süren Ziraat Bankası Bağdat Şubesi nihayet açıldı. Faaliyete geçmesiyle birlikte ilk bankacılık işlemi Türk Büyükelçiliği"ne ait para transferi oldu. Şubede, bilgisayarlardan daha çok cephane bulunuyor. 37 personelin 25"inin ağır silahlarla donatılmış güvenlikçilerden oluştuğu şubede özel bir cephanelik bölümü de yer alıyor. Böylece, bugüne kadar demirbaş listesinde yer alan masa, sandalye gibi eşyaların arasına 15 adet el bombası, mermi ve ağır silahlar da girmiş oldu. Ziraat Bankası yönetimi, Bağdat şubesinin başına, bankanın içinde yetişmiş olan Yesur Meylani"yi atadı. Geçtiğimiz ay, ailesini Türkiye"de bırakarak görevine başlayan Meylani, VATAN"a konuştu.

  Demirbaş listesinde bomba...

  Şubenin özellikle demirbaş listesinde yer alan silahlarla gündeme geldiğini hatırlatarak, “Bu güvenlik önlemleriyle banka yeterince korunuyor mu?” sorusuna Meylani, “Evet, maksimum düzeyde koruma sağladık” diye yanıt verdi. Meylani, “Şube faaliyete başladı. Toplam 37 kişilik personelimiz var. Bunların 25"i güvenlikten sorumlu. Korunmaya dönük donanımımızı, zorunluluk nedeniyle elbette eksiksiz sağladık. Bakın önceki hafta binamızın her iki yanından 20 metre yakınına havan topu düştü. Öte yandan öyle bir durum olmadı ama her an saldırı olasılığı mümkün. Biz buna karşılık elbette tedbirimizi alacağız” dedi. Bir bankanın demirbaş listesinde el bombası ve silah bulunmasının alışıldık olmadığının hatırlatılması üzerine Meylani, “Bağdat gibi bir ortamda bankacılık yapmak da alışıldık değil. Ama biz Ziraat Bankası olarak yapıyoruz” diye yanıt verdi.

  Önce gelen kazanacak

  Irak"ta daha tam güvenlik sağlanmadan Ziraat Bankası"nın burada şube açmasının neden gerekli bulunduğu sorusuna ise Meylani şöyle yanıt verdi:

  “Burada her şey yoluna girdiğinde önce gelen kazanmış olacak. Burada ilk Türk bankası olmamız çok önemli. Şu anda çok yeniyiz ve işlem kapasitemiz az. Ancak zaman içinde bu şubenin hem bankaya hem Türkiye"ye büyük katkısı olacak.”

  Ziraat Bankası, şubeyle işadamlarının Irak"la artan iş hacminin yarattığı banka ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl başlayan hazırlıklar, merkezi yönetimin izin başvurusunu inceleme süreci nedeniyle uzamıştı. Sonunda gerekli izinleri alan Ziraat Bankası, Bağdat"taki iç savaş ve terör olayları nedeniyle şube için farklı bir prosedür uygulamak zorunda kaldı. Bu kapsamda şubenin güvenliği için ofise demirbaş olarak Kalaşnikof tüfekler, el bombaları ve çok sayıda cephane de konuldu.

  İlk hesap, Türkiye"nin Bağdat Büyükelçisi Kanbay"ın

  Yesur Meylani, şubede ilk bankacılık işleminin Türk Büyükelçiliği için yapıldığını anlattı. Şu anda çalışanların maaş hesapları ile Türk büyükelçiliğine Türkiye"den gönderilen tutarların Bağdat Şubesi"nde tutulduğunu belirtti. Şubede ilk hesabı açanın ise Türkiye"nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay"a ait olduğunu söyleyen Meylani, “Faaliyete geçtiğimiz gün daha ilk saatte Büyükelçimiz geldi ve ilk hesabı açtırdı” diye konuştu.

  Aileme yalan söyleyip "Kalenin içinde korunuyoruz" dedim

  YIllardIr Ziraat Bankası"nda çalışan Yesur Meylani, Bağdat şubesinin başına geçmesi teklif edildiğinde büyük gurur duyduğunu söyleyerek, görevi hemen kabul ettiğini belirtti. Ancak Meylani"nin ailesini ikna etmesi biraz güç olmuş. Ailesini Türkiye"de bırakan Meylani, “Ailemi, "binamız bir kalenin içinde korunuyor" diyerek ikna ettim. Yalan tabii, öyle bir şey yok” diye güldü.

  Vatan

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim