• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İşte katliamın nedeni

  03.08.2009 09:23
  Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 6’sı çocuk 44 kişinin katledilmesinin ardından, Hayat Boyu Eğitim Gelişim Derneği’nin (HEGEM) 22 bilim adamının katılımıyla hazırladığı ve Mardin Valiliği’nin de alan çalışmalarına destek verdiği rapor tamam
  İşte katliamın nedeni
  İşte katliamın nedeni İşte katliamın nedeni İşte katliamın nedeni

  HEGEM Başkanı Adem Solak"ın editörlüğünü yaptığı 123 sayfalık rapor, Muğla Üniversitesi"nden Prof. Dr. Nurgün Oktik, Gazi Üniversitesi"nden Doç. Dr. Tevfik Erdem ve Aile Araştırmaları Genel Müdürlüğü"nden sosyolog Ercan Şen tarafından hazırlandı.
  “Bölgede çok güçlü bir aşiret geleneği ve bu gelenek içinde hapsedilmiş bir birey profili” bulunduğu vurgulanan raporda, “bireyin bu güçlü aşiret ve ataerkil aile içerisinde adeta buharlaştığı” belirtiliyor.

  "Okumuşa görüş sorulmaz"
  “Bölge insanında, resmi adalet sisteminin her zaman güçlüden yana olduğuna dair güçlü bir inanış vardır” denilen raporda, şu ifadelere yer verildi:
  “O nedenle yaşanan ihtilaflarda, okumuş insanlara, hukuk bilen kişilere görüş sorulmaz; sorunları kendi anlayış ve yöntemleriyle halletme yoluna giderler. Bölge insanının hak arama mücadelesini yürütebileceği zeminin resmi makamlar ve yollar olduğu ve burada adaletin terazisinin taraf tutmadan objektif kararlar alabileceği hissi ve güvenini bölge insanına kazandırmak gerekmektedir.”

  "Birikimin patlaması"
  Bu olayın Mardin"e has olmadığı vurgulanan raporda, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
  “Olayın töreyle ilgisi yoktur. Olayı inceleyenlerin çoğunun belirttiği gibi, olayda ekonomik çıkar, güç çatışması ve sistemden kaynaklanan bazı sorunlar birbirini tetiklemiştir. Olay tamamen şiddeti içinde barındırmaktadır. Kapalı ve geniş aile görünümündeki failler, kendi adaletlerini gerçekleştirmişlerdir. Şiddet araçlarına sahip olmak ya da kolay erişim, şiddet eylemlerini kolaylaştırmaktadır. Bu olayda erkek failler korucu olup, hepsinin silahı vardır. Bu köyde yaşananlar bölge açısından bir birikimin patlaması olarak nitelendirilebilir.”  "Yatılı eğitim özendirilmeli"
  Raporun "öneriler" bölümünde ise “Okullar uygun zamanlarda birer aile eğitim merkezi haline dönüştürülmeli” denildi.
  Bölge çocuklarının her türlü masrafı devletçe karşılanmak üzere, değişik illerde ve yatılı olarak okumalarının özendirilmesi gerektiği vurgulanan raporda sıralanan bazı öneriler şöyle:
  “Bölgede güçlü bir sosyal bilimler üniversitesi kurulmalı. Bu bölgede hizmet üretmeleri için ülke düzeyinde sivil örgütler özendirilmeli ve devletçe desteklenmeli.
  Bölgede insan hakları, çocuk ve kadın hakları bilinci her yolla geliştirilmeli. Bilge köyü olayı sonrası mağdur duruma düşen tüm çocuklar en kısa zamanda devlet korumasına alınmalı, önce psikolojik tedavileri yapılmalı ve sonra eğitimlerine devam etmeleri için her fırsat sağlanmalı.”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim