• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  İnternet kullanıcıları dikkat

  23.11.2007 11:10
  Sanal ortamda takip bugün başlıyor...
  İnternet kullanıcıları dikkat
  İnternet kullanıcıları dikkat İnternet kullanıcıları dikkat İnternet kullanıcıları dikkat

  Filen göreve başlayacak olan İnternet Güvenliği Başkanlığı çocuk istismarı başta olmak üzere internet suçlarına karşı sıkı bir dönemin başlangıcı olacak.

  Uygulamayla Atatürk aleyhine işlenen suçlar, intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlamayı içeren internet sitelerine erişim engellenecek.

  “Katalog suçlar” olarak adlandırılan bu 8 suç, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı"nın internet adresi üzerinden doldurulacak bir formla ya da telefonla da ihbar edilebilecek.

  Erişimin engellenmesi kararları, soruşturma evresinde hakim, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından verilecek. Soruşturma evresinde; gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise savcılık tarafından da erişimin engellenmesine karar verilebileceği belirtildi.

  Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek suçların takibinde, internet ortamında yapılan yayınların izlenebileceğini; ancak tüm internet içeriğinin takip edilemeyeceğini, sadece haberleşme ile kişisel veya kurumsal bilgisayar sistemleri dışında kalan ve kamuya açık olan yayınların takip edilebileceğini söyledi.

  İnternet suçlarıyla ilgili olarak başlayacak uygulamayı İnternet ve Hukuk Portalı Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Fikret İlkiz ve Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer değerlendirdi.

  SUÇ İNTERNETTE İŞLENİYORSA...

  Avukat Fikret İlkiz, yürürlüğe giren internet suçları konusundaki yasanın çıkarıldığı dönemde, Adalet Bakanlığı tarafından ayrıca 1,5 yılda hazırlanan başka bir kanun tasarısından vazgeçildiğini hatırlattı.

  İlkiz ve Acarer"in değerlendirmesi tam metin

  “Katalog suçu” olarak tabir edilen suçlarla ilgili kanunun, “internet ortamındaki yayınlarla ilgili kanun olmadığını”, sadece “bazı suçların internette işlenmesiyle ilgili kanun olduğunu” kaydeden İlkiz, oysa Adalet Bakanlığı"nın hazırladığı tasarı yasalaşsaydı, bugün daha doğru bir yasal bir ortam olacağını savundu. Uygulamanın “başlangıç” olduğunun söylendiğini belirten İlkiz “Keşke bu başlangıç daha kapsamlı bir kanunla gerçekleşmiş olsaydı” dedi.

  ZARARLI İÇERİK İÇİN WEB"İ KAPATMAK ÖZGÜRLÜK İHLALİ

  İlkiz bu uygulamayla konunun hukuksal boyutunda ciddi eksiklikler ortaya çıkacağını belirterek şöyle konuştu:

  “Zararlı içeriğin web sayfasından çıkarılması ve o içeriğin önlenmesi farklıdır, herhangi bir web sitesine erişimin engellenmesi farklı bir kavramdır. Siz web sitesindeki bir zararlı içerikten dolayı web sitesini kapatırsanız bu ifade özgürlüğünün ihlali anlamına gelir. Eğer erişimin engellenmesi böyle sağlanacaksa...

  "RESMİ MÜSTEHCENLİK" GÖRÜŞÜNE UYULACAK

  “Bundan sonra örneğin müstehcenlik fiili bakımından; Kurul"un kendi dünya görüşüne göre müstehcen gördüğü her erişimi engelleme hakları var. O halde onlar karar verecekler. O halde size göre müstehcen olan, bana göre olmayan herhangi bir konuda internet ortamındaki yayınlar bakımında resmi müstehcenlik görüşüne uygun olarak belirlemek zorunda kalacağız. İşte bu noktada yargılamayı gerektiren bir konuda öncelikle internet ortamında işlendiğinden dolayı suç olarak görüp, suça karine olarak kabul ederek erişimi engellerseniz, yargılamayı gerektiren bir fiilin baştan engellenmesi, zararlı içeriği engelleyeceğiz derken blogların veya web sitelerinin engellenmesi, açıkça sansür tartışmalarını başlatacaktır.”

  ACARER: BİZİM KANAATİMİZ ESAS OLMAYACAK

  Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ise uygulamanın geçiş aşaması için çok olumlu olduğunu düşündüğünü belirterek “Çünkü sadece işin hukuksal mevzuat tarafının yanında, buna ilişkin teknik altyapının tesis edilmesi, personelinin temin edilmesi, bu personelim yetişmesi ve tecrübe sahibi olması açısından çok olumlu bir harekettir, diye düşünüyorum” dedi.

  Erişimin engellenmesi konusundaki uygulamada, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı"nda görevli kişilerin kanaatlerinin hiçbir zaman esas olmayacağını aktaran Acarer şöyle devam etti:

  “Bildiğiniz gibi bu tür yayınların neredeyse tamamı genelde yurtdışı kaynaklı. Buna ilişkin uluslararası filtreleme programları kullanılarak kanun çerçevesinde suç sayılmış olan bu 8 tane husus incelemeye tabi tutulacak. Bu arada ihbarlar da alınacak ve bu ihbarlar değerlendirilerek kaynağından kesme yoluyla bu yayınlar engellenecek. Bu konuda TTnet ve internet servis sağlayıcılarla da ilişki halinde bu süreç tamamlanacak. Ben Fikret İlkiz Bey gibi fazla karamsar değilim bu konuda. Sadece bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştı. Gerekli altyapı ve personel temini olduktan sonra bu konudaki sürecin çok sağlıklı bir şekilde işleyeceğine inanıyorum.”

  Diğer Haberler
 • 4 bin belge ve görüntü var!04 Ekim 2012 Perşembe 20:33
 • 12 milyar yaşında ikiz delikler!04 Ekim 2012 Perşembe 20:28
 • Windows 8′i sevmiş ama…04 Ekim 2012 Perşembe 19:11
 • Facebook sonunda bunu da yaptı04 Ekim 2012 Perşembe 16:09
 • Böyle sabit disk görmediniz!03 Ekim 2012 Çarşamba 22:01
 • 37 bin metreden atlayacak03 Ekim 2012 Çarşamba 21:09
 • Mona Lisanın esrarı...03 Ekim 2012 Çarşamba 21:09
 • Caretta carettalar izleniyor03 Ekim 2012 Çarşamba 21:08
 • Hükümet sitelerine saldırdılar03 Ekim 2012 Çarşamba 21:07
 • Hommels Türkiye’ye geliyor03 Ekim 2012 Çarşamba 21:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim