• BIST 95.734
 • Altın 271,952
 • Dolar 5,5633
 • Euro 6,1703

  Hükümlü babaya telefon ayarı

  19.07.2019 09:22
  ANAYASA Mahkemesi (AYM) memurların gösteri yürüyüşü hakkı, vatandaşların mahkemeye erişimi temyiz hakkı ve hükümlülerin yakınlarıyla telefonla görüşme hakkını güvence altına alan üç önemli örnek ihlal ve yeniden yargılama kararı verdi.
  Hükümlü babaya telefon ayarı
  Hükümlü babaya telefon ayarı Hükümlü babaya telefon ayarı Hükümlü babaya telefon ayarı


  1- Vücut dokunulmazlığına, şerefe ve mal varlığına karşı işlediği suçlardan dolayı 95 yıl 96 ay 152 gün hapis cezasına çarptırılan Ü.B., eşinden boşandı. Ü.B., kızının hafta sonları ailesi tarafından alındığını, gerek eğitim görmesi gerekse annenin yanında olması nedeniyle hafta içinde kızıyla telefonda görüşemediğini, bu hakkını hafta sonu kullanmak istediğini bildirdi. Ancak talebi reddedildi. Bunun üzerine 4 Şubat 2016’da AYM’ye başvurdu. AYM, 29 Mayıs’ta oybirliğiyle hükümlünün aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine karar verirken yeniden yargılamaya ve 5 bin 500 lira manevi tazminata da hükmetti. İhlal ışığında, Ü.B.’nin telefonla görüşme günü, kızıyla rahat iletişim kurabilmesi için hafta sonuna alınacak.

  2- AYM ikinci kararında tapu iptali davasında avukatın UYAP’tan 15 günlük süresi içinde yaptığı temyiz talebini Yargıtay’ın, Bayram tatili gerekçesiyle işleme koymayıp bu süre geçtikten sonra kayda alması nedeniyle reddedilmesini adil yargılama hakkı kapsamında mahkemeye erişim hakkının ihlali olduğuna karar verdi. AYM 29 Mayıs tarihli örnek kararında yanlış bir olguya dayalı şekilde temyizi ret kararlarında ihlal ve yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

  3- AYM üçüncü kararında, Şanlıurfa’da memur olan L.S’ye izinsiz yürüyüş ve basın açıklamasına katılmasından dolayı disiplin cezası verilmesini hak ihlali saydı. AYM, 29 Mayıs’ta yeniden yargılama yapılarak disiplin cezasının kaldırılmasına ve kadın memur L.S’ye 5 bin 500 lira tazminat ödenmesine de hükmetti. Kararda “Barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılan, yasaklanmış davranışlarda bulunduğu konusunda hakkında bir tespit bulunmayan başvurucunun hafif de olsa bir cezaya muhatap olmaması gerekir” denildi.

   
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim