• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  HIV bulaştıran kan bağışçısına suç duyurusu

  11.04.2012 20:50
  Sağlık Bakanlığı, basına yansıyan haberlerle ilgili müfettişlerce yürütülen inceleme ve soruşturmaların sonuçlarını açıkladı. Raporda şüpheli ilişkilerini bildirmeyerek üç kişiye HIV bulaştıran kan bağışçısı da yer aldı.
  HIV bulaştıran kan bağışçısına suç duyurusu
  HIV bulaştıran kan bağışçısına suç duyurusu HIV bulaştıran kan bağışçısına suç duyurusu HIV bulaştıran kan bağışçısına suç duyurusu

  Sağlık Bakanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, çeşitli tarihlerde basına yansıyan haberlerle ilgili müfettişlerce yürütülen inceleme ve soruşturmaların sonuçlarına yer verildi.

  Açıklamada, böbrek nakli esnasında HIV virüsü kaparak hayatını kaybettiği iddia edilen böbrek hastası Ahmet Emin Bilgin'in ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma neticesinde HIV taşıyan ve kan bağışında bulunan donör hakkında uzman heyeti tarafından rapor hazırlandığı belirtildi.

  Raporda, üç hastaya verilen kan ürünlerini bağışlayan donörün gerek bağışçı formlarında verdiği bilgilerde gerekse sözel görüşmede şüpheli ilişkilerini doğru beyan etmeyerek üç hastaya HIV bulaşmasında ihmali bulunduğu belirtildi. Bu veriler ışığında kan bağışlayıcısı ile ilgili Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

  GERİYE DÖNÜK ARAŞTIRMA YAPILMAMIŞ
  Kızılay Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi'nde bağışçılardan alınan kanların mikrobiyolojik tarama testleri için güncel mevzuat ve güncel rehberlerde şart koşulduğu gibi güvenilir ve onaylanmış dördüncü jenerasyon kitler kullanıldığı, ancak, ''muhtemelen'', ''pencere dönemi'' nedeniyle bir bağışçıdan alınan kanın analiz sonucu anti-HIV negatif bulunduğu bildirildi.

  Aynı bağışçının bir süre sonraki ikinci kan bağışında HIV pozitiflik saptanması üzerine, bu kişiyle görüşen kan merkezi doktorlarının bağışçının verdiği öyküyle yetindiği ve önceki bağışıyla ilgili geriye dönük araştırma yapmadığı, dolayısıyla bu konuda ihmalleri olduğu belirtildi. Bu nedenle konu ile ilgili Türk Kızılay Başkanlığı'na suç duyurusunda bulunulacağı ifade edildi.

  HASTANELERE UYARI CEZASI
  Açıklamada, Göztepe Özel Medikal Park Hastanesi hakkındaki rapora da yer verildi. Raporda, hastaya renaltransplantasyonun gerçekleştirildiği, HIV tanısı sonrası başka bir merkeze nakline kadar izlendiği Özel Göztepe Medikal Park Hastanesi ile ölümüne kadar takip edildiği İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hastaya yapılan tüm tıbbi girişimlerin yerinde ve zamanında uygulandığı, Bilgin'in ölümü konusunda her iki hastanenin de kusurlu bulunmadığı ifade edildi. Ancak, hastaya HIV tanısının konulduğu Özel Göztepe Medikal Park Hastanesi'nin bölge Kızılay merkezini bilgilendirmemesi nedeniyle uyarılması kararlaştırıldı.

  Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, uzman heyetin Özel Erdem Hastanesi hakkında hazırladığı rapora da yer verildi. Raporda, bir hastaya HIV bulaşmasında hastane çalışanlarının ihmal ve kusurunun bulunmadığı, ancak, bu konuda ilgili rehbere göre hareket edilmediği için yönetmelik hükmü doğrultusunda uyarılması gerektiği belirtildi.

  Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili HIV kapan bir başka hastaya ilişkin raporda ise çalışanların kusurunun bulunmadığı bildirildi.

  AMELİYATHANEDE ÇİĞ KÖFTE PARTİSİ
  Açıklamada, bir televizyon kanalında yayınlanan, Kayseri'de Özel Avrupa Hastanesi'nin ameliyathanesinde temizlik işlerinde çalışan personelin, hekimlere cerrahi müdahalelerde yardım ettiği ve ameliyathanede çiğ köfte yapıldığı iddiası üzerine yürütülen soruşturmanın sonuçlarına da yer verildi. Raporda, şöyle denildi:

  ''Adı geçen hastanede tıp mesleğini icra yetkisi bulunmayan temizlik personelinin 1219 Sayılı Kanunun 25. Maddesine aykırı olarak müdahale yaptıkları belirlenmiştir. Hastane tüzel kişiliği hakkında Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma ve adli yönden inceleme başlatılmıştır.

  Ameliyathaneden sorumlu hekimlerin, ameliyatı bitmiş hastanın açık yarasına temizlik personeli tarafından cerrahi müdahale yapılmasına; yine cerrahi müdahale sırasında hekim veya yardımcı sağlık personeli tarafından yapılması gereken aspiratörle kan ve mayi temizleme işleminin temizlik personeli tarafından yapılmasına sebebiyet, ayrıca ameliyathane servisinin yarı steril alanında çiğ köfte yapılmasına izin verildiği (ameliyathane koşulları açısından olumsuz bir durumun oluşmasına ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olduğu) tespit edilmiştir. Bu çerçevede, ilgili hekimlerin gerekli dikkati ve özeni göstermedikleri sonucuna ulaşılmış ve Hasta Hakları Yönetmeliği'nin 21'inci maddesinin (c) bendine, Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi'nin 2'inci maddesine ve Hekimlik Mesleği Etik Kurallarının 21'inci maddesine göre işlem tesisini teminen suç duyurusu raporu düzenlenmiştir.''

  Ayrıca, tıp mesleğini icraya yetkisi olmayan kişilerin ameliyatlarda hekimlere cerrahi asistanı gibi yardımda bulunmasıyla ilgili de hastanenin o dönem ki mesul müdürüne iki bin lira idari para cezası verildi.

  Ameliyathane defterine, operasyona katılan sağlık ekibinden sadece ilgili doktorun isminin yazılması, diğer sağlık personelinin herhangi bir kaydına rastlanmaması nedeniyle de mesul müdürün uyarılması kararlaştırıldı.

  PUSAT KAYA'NIN ÖLÜMÜ
  Bursa Özel Rentıp Tıp Merkezi'nde yapılan ameliyat sonrası yaşamını kaybettiği iddia edilen Pusat Kaya (4) isimli çocuğun vefatıyla ilgili soruşturma raporu da açıklandı. Raporda, tıp merkezinin cerrahi müdahale izin belgesinde plastik ve rekonstrüktif cerrahi branşının bulunmadığı, operasyonu gerçekleştiren uzmanın adına da çalışma belgesi düzenlenmediği belirtildi. Merkezin mesul müdürünün uyarıldığı, cerrahi birim ile ameliyathane faaliyetlerinin 30 gün süre ile durdurulduğu bildirildi.

  Hastanın 112 ambulansıyla naklinde olumsuz herhangi bir durumun tespit edilmediği belirtilen açıklamada, ayrıca şunlara yer verildi: ''Uzman heyeti tarafından hazırlanan raporda, tıbbi tanı ile ameliyatın uyumlu olduğu, ameliyat sırasında bir problemle karşılaşılmadığı belirtilmekle birlikte kesin bir kanaate ulaşılabilmesinin ancak ayrıntılı otopsi ile mümkün olabileceği yönünde görüş bildirilmesi, ayrıca anestezi yönünden hastanın takibinin yanı sıra anestezi ve cerrahi hazırlığa yönelik süreç ile operasyon sürecindeki incelemenin yetersiz olduğunun belirtilmesi üzerine Bursa Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.'' 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim