banner141

Yarın cuma namazı kılınacak mı? 20 Mart Cuma namazı için camiler açık mı kapalı mı? Diyanetten resmi açıklama!

Yarın cuma namazı kılınacak mı? 20 Mart Cuma namazı için camiler açık mı kapalı mı? Diyanetten resmi açıklama!
banner152


Ülkemizde Corona Virüsü nedeniyle alınan önlemler sonrası gözler yarın kılınacak Cuma namazı ile ilgili herhangi bir karar var mı sorusunun cevabına çevrildi. İşte konuyla ilgili son durum...

YARIN CUMA NAMAZI KILINACAK MI? 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzasıyla müftülüklere gönderilen yazıda, insanın can güvenliğini sağlamanın İslam'ın ana gayelerinden biri olduğu belirtildi.

"Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir" kuralının İslam hukukunun temel ilkeleri arasında bulunduğu vurgulanan yazıda, Kovid-19'la ilgili tedbirler kapsamında çeşitli kararlar alındığı hatırlatıldı. Vatandaşların sağlığını korumayı, özellikle yaşlıların can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanmasının insani ve vicdani bir sorumluluk olduğuna işaret edilen yazıda, bazı kişilerin, vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin belirlendiği bildirildi.

İl müftülüklerine gönderilen yazıda, şunlar kaydedildi: "Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak ve cuma namazı için sela okunmayacaktır."

IRAK'TA SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Irak'ta koronavirüs nedeniyle camilerde cuma namazları kılınmayacak.
banner94