banner141

Üç partiden 9 isim belli oldu!

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın çağrıda bulunduğu Anayasa Uzlaşma Komisyonu için MHP ve CHP’nin ardından AK Parti de üyeleri bildirdi. AK Partililerin isimlerini dün Londra’da Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı.

Üç partiden 9 isim belli oldu!
banner137

Davutoğlu, “Zaten isimler zihnimizde berraktı” diyerek, Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve AK Parti Genel Sekreteri, Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül’ü komisyon üyesi olarak belirlediklerini söyledi. AK Parti, resmi yazıyla üyelerini Meclis Başkanlığı’na iletti. CHP, komisyona üye olarak Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, AydınMilletvekili Bülent Tezcan ve Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’yı, MHP de Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak veBursa Milletvekili Kadir Koçdemir’i bildirmişti.


HDP ise komisyonla ilgili tavrını haftasonu yapılacak kongrede belirleyecek. Kahraman, partilerin komisyon üyelerini 25 Ocak’a kadar bildirmelerini istemişti.

banner154

Yeni anayasa için yöntem ve çalışma stratejisi konusunda farklı kesimlerden fikir alan Meclis Başkanı Kahraman, anayasa uzmanı öğretim üyelerinden de görüş istedi. Kahraman’ın önceki dönem uzlaşma komisyonunda görev alan milletvekillerini de davet edeceği bildirildi. AK Parti çalışma süresinin 6 ayla sınırlı tutulması konusunda ısrarcı davranacak. “Daha önce uzlaşılan 60 madde kabul edilmiş mi sayılacak, tekrar mı ele alınacak, çalışmalara nereden başlanacak” gibi konular komisyonda tartışılacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 08:39
banner135