banner339
banner274

Slovakya, Roman kadınların kısırlaştırılması nedeniyle özür diledi

Slovakya, Roman kadınların geçmişte zorla kısırlaştırılması sebebiyle "Bu manipülatif prosedürler, Slovakya'nın taahhüt ettiği insan haklarının, özgürlüklerin ve demokratik ilkelerin ihlalidir" ifadelerini kullanarak resmi özür diledi.

Slovakya, Roman kadınların kısırlaştırılması nedeniyle özür diledi
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

OLANO (Sıradan İnsanlar ve Bağımsız Şahsiyetler Partisi), SME-RODİA (Biz Aileyiz), SAS (Özgürlük ve Dayanışma Partisi) ve ZA LUDİ (Halk İçin) partilerin oluşan 4'lü koalisyon hükümeti dün yaptığı açıklamada, yıllarca süren kötü muameleyi kınadı.

Hükümetin Roman topluluğu temsilcisi Andrea Buckova, kısırlaştırma uygulamasının 1966'da komünist yönetimde başladığını söyledi.

Buckova, 1989'da yönetimin değişmesinden sonra da uygulamanın devam ettiğini bildirdi.

Ülkede kısırlaştırma için verilen rızanın geçerliliğiyle ilgili yasalar 2004'te kabul edildi.

Buckova, kaç kadının bu şekilde kısırlaştırıldığının bilinmediğini ancak sayının muhtemelen binlerce olduğunu sözlerine ekledi.

Slovakya hükümetinin yaptığı açıklamada "Toplumda dezavantajlı kişilerin doğum oranlarını düzenlemek için yapılan ve genellikle Romanlarda uygulanan kısırlaştırma işlemini kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yetkililer, kısırlaştırma kararını kadınların kendilerinin vermesine rağmen sosyal hizmet uzmanlarının karar sürecinde baskı uyguladığına dikkat çekti.

Kısırlaştırmanın maddi destekle de teşvik edildiğini kaydeden Slovakya hükümeti, çoğu kadının bu işlemden geri dönülemediğini bilmediğinin altını çizdi:

"Bu tür manipülatif prosedürler kabul edilemez. Bu manipülatif prosedürler, Slovakya'nın taahhüt ettiği insan haklarının, özgürlüklerin ve demokratik ilkelerin ihlalidir."

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic "zorla kısırlaştırılma mağdurlarından özür dilenmesi ilk önemli adım" diyerek kararı memnuniyetle karşıladı.

Mijatovic, bir sonraki gelişmenin kurbanlara tazminat ödenmesi olması gerektiğini söyledi:

"Erişilebilir ve etkili bir tazminat mekanizmasında hızla ilerlenmesini dört gözle bekliyorum."

Kaynak: Independent Türkçe
banner218