banner158
banner218

Şile'deki bot kazası davasında karar çıktı

Şile açıklarında 2012'de batan yük gemisinin mürettebatını kurtarmaya giden botun alabora olması sonucu 3 Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü personeli ve bir balıkçının ölümüne ilişkin "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan yargılanan 11 sanıktan 9'u beraat ederken, 2 sanık hakkındaki dava düşürüldü.

Şile'deki bot kazası davasında karar çıktı
banner216

Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz 7 sanık ile  taraf avukatları katıldı. Duruşmada, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları da  hazır bulundu.

Bir kısım müştekilerin avukatı Umut Seven, olayda yaralı kurtulan  gemici Ahmet Kasarcı'nın beyanlarının, ölen Kaptan Cemil Özben'in sanıklar  tarafından tehdit edildiğini ve denize çıkmaya zorlandığını gösterdiğini  belirterek, "Oysa bilirkişiler bunu hiç nazara almamaktadır. Cemil kaptan izinli  olduğu, vardiya değişikliğine rızası olmadığı halde memuriyet yetkisi kötüye  kullanılarak baskı ve tehditle denize çıkarılmasına rağmen, bilirkişiler denizde  karar verme yetkisinin kaptanlarda olduğunu ve kimseye etki edilmediği yönünde  tespitte bulunmuşlardır. Bu da gerçeğe aykırıdır. Şikayetçiyiz. Sanıkların  cezalandırılmasını istiyoruz." dedi.

Diğer müşteki ailelerin avukatı Eyüp Salih Çolak da dava kapsamında  alınan bilirkişi raporları arasında çelişki bulunduğu gerekçesiyle yeniden rapor  aldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, yargılamanın geldiği safahat ve mevcut tespitleri  nazara alarak yeniden rapor aldırılması talebinin reddine karar verdi.

Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar, suçsuz olduklarını belirterek,  beraat talebinde bulundu.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, aralarında o dönem Kıyı  Emniyeti Genel Müdürü olarak görev yapan Salih Orakçı'nın da bulunduğu 9 sanığın  meydana gelen olayda kusurlarının olmadığının tespit edildiği gerekçesiyle  beraatine karar verdi.

Heyet, olay tarihinde Kıyı Emniyeti Genel Müdür yardımcıları olan  sanıklar Bedri Olcay Özgürce ile Ülker Acarer hakkındaki davanın, yetkili  makamlar tarafından bu kişilere ilişkin soruşturma izni verilmediği gerekçesiyle  düşürülmesine hükmetti.

"ALLAH'IMA HAVALE EDİYORUM"

Olayda hayatını kaybeden makinist Mehmet Genç'in annesi Esma Genç,  davanın karara bağlanmasının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada,  "Evladımı kaybettim. Denizde 11 günde buldum evladımı. Evden çağırdılar,  izinliyken aldılar götürdüler, gemiyi kurtaracaksın diye. Ağlaya ağlaya gönderdik  çocuğumuzu. O akşam izinden gelmişti. Şimdi de beraat veriyorlar onları  gönderenlere. Gitsinler rahat yatsınlar onlar evlerinde çoluk çocuğunun içinde.  Allah'ıma havale ediyorum." ifadelerini kullandı.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 4 Aralık  2012'de Şile açıklarında yabancı uyruklu yük gemisinin battığı anlatılmıştı.

Gemi mürettebatını kurtarmaya giden Kıyı Emniyeti personelinin  bulunduğu botun kurtarma faaliyeti esnasında battığı aktarılan iddianamede,  olayda kaptan Cemil Özben, yağcı Turgay Sarıboğa, makinist Mehmet Genç ile  balıkçı Mümin Akgün'ün boğularak yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

İddianamede, olayda hayatını kaybeden personelin ailelerinin Kıyı  Emniyeti Genel Müdürlüğü sorumlularından şikayetçi olduğu aktarılıp, olay  sırasında kriz masası oluşturarak botu görevlendiren Kıyı Emniyeti Genel  Müdürlüğü çalışanı 11 sanığın "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan  3'er yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 14:02