banner339
banner313

Salavat nasıl getirilir ve söylenir? Salavat getirmenin fazileti, sevabı ve önemi

İslam alimlerin hem bu dünyayı hem ahireti kazanmak için Müslümanlara yol gösterip tavsiyede bulundukları farz ibadetlerin yanında başkaca önemli ibadet ve alışkanlıklar da bulunmaktadır. Mesela; her işe "Bismillah" diyerek başlamak çok güzel bir alışkanlıktır. Salavat nasıl getirilir ve söylenir?

Salavat nasıl getirilir ve söylenir? Salavat getirmenin fazileti, sevabı ve önemi
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

 Çokça nafile namaz eda etmek başka bir güzel alışkanlıktır. Bunun gibi her Müslümanın dilinden düşürmediği "salavat" konusu da bilinmeli ve bolca salavat getirilmelidir.

 SALAVAT NASIL GETİRİLİR VE SÖYLENİR?

Müslümanların rehberi ve hayatta uymaları gereken tek kitap Kuran'ı Kerim'dir. İslam Ansiklopedisi ve diğer geçerli İslami kaynaklarda da insanların anlamaları için geniş bilgi ve açıklamalar yer almaktadır. Bu bağlamda en sık sorulan ve merak edilen konuların başında "salavat" gelmektedir.

Salavat; "salavat çekmek" veya "salavat getirmek" olarak ifade edilir. Bir Müslüman, salavat getirerek ya da salavat çekerek mübarek peygamber Hz. Muhammed'i anar ve selamlar. Salavat çekmenin çok faziletli ve faydalı olduğunu her Müslüman bilir.

Salavat sözcüğü Arapça kökenli bir kelimedir. Arapça "salat" kökünden türemiş bir sözcük olan salavat sözcüğü dilimize de bu haliyle yerleşmiştir. Salavat ise; Peygamber Efendimizi (sav) ve onun soyundan gelen kişileri anmak amacı ile okunan dualardır.

Kuran'da Allah'u Teala Azhap Suresi 56. Ayetinde şöyle buyurmaktadır: "Allah ve melekler Peygambere salat ediyorlar. Ey iman edenler, siz de ona salat ve selam okuyun." Yüce Allah'ın da bir emri olan salat ve salavat etmek çok faziletlidir.

Pek çok şekilde salavat getirilebilir. Bunlardan bazıları şöyledir:
SALAVAT GETİRMENİN FAZİLETİ

Müslümanların en fazla merak ettikleri ve araştırdıkları konuların başında "salat ve selam" meselesi gelmektedir. Allah'ın Kuran'da da açık bir biçimde emrettiği bir görev olan salavat etmek bu sebeple çok faziletlidir. Sevgili Peygamberi (sav) ve onun soyundan gelenleri selamlamak ve anmak zaten başlı başına bir sevinç ve mutluluk kaynağıdır.

Müslümanların salavat etmek için bir zamanı beklemelerine lüzum yoktur. Her an Hz. Muhammed Aleyhisselama salat edilebilir. Salavat, Allah'u Teala'nın Peygamber Efendimizin şanını yüceltmesi, ona rahmet etmesi için Müslümanlar tarafından edilen duaların tümüne verilen isimdir. Salavat getirmenin bazı faziletlerini şu şekilde izah etmek mümkündür:
SALAVAT GETİRMENİN SEVABI VE ÖNEMİ

Müslümanlar her zaman ve her yerde diledikleri kadar Hz. Muhammed'e salavat getirebilirler. Salavat getirmenin sevabı ve önemini de şu başlıklar altında değerlendirmek mümkündür:


banner218