banner339
banner313

Pandora Papers: Neler Ortaya Çıktı? Sızdırılan Belgeler Bize Ne Anlatıyor?

Neler ortaya çıktı?

Pandora Papers: Neler Ortaya Çıktı? Sızdırılan Belgeler Bize Ne Anlatıyor?
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Pandora Belgeleri dünyanın en zengin ve güçlü kişileri arasında yer alan bir grup insanın servetlerini nasıl gizlediğini, vergiden nasıl kaçındıklarını ve bazı örneklerde de nasıl para akladıklarını gösteren yaklaşık 12 milyon sızdırılmış belgeden oluşuyor.İllüstrasyon: Doug Chakya

117 ülkede 600'den fazla gazeteci 14 farklı kaynaktan edinilen belgeleri aylarca inceledikten sonra bu hafta boyunca yayınlanacak haberleri derledi.

Bugüne kadarki en büyük küresel araştırmacı gazetecilik çalışması, ABD'nin Başkenti Washington DC'de bulunan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun (ICIJ) edindiği belgeler sayesinde gerçekleşti.

Araştırmaya İngiltere'de BBC'nin araştırmacı gazetecilik programı Panorama ve Guardian gazetesi dahil oldu. Türkçe basından ise DW Türkçe incelemeye katıldı.

BBC Panoroma, Pandora Belgeleri'nin anlaşılabilmesi için bir rehber hazırladı.Pandora Belgeleri'nde 6,4 milyon belge, 3 milyona yakın resim, 1,5 milyondan fazla e-posta ve neredeyse yarım milyon excel tablosu bulunuyor.

Belgeler 90 ülkeden 330 politikacının da aralarında bulunduğu kişilerin off-shore şirketler aracılığıyla servetlerini sakladığını gösteriyor.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Global Financial Integrity'den (Küresel Finansal Dürüstlük) Lakshmi Kumar bu kişilerin "hortumladıkları paraları saklayabildiğini", bunu da genellikle anonim şirketler üzerinden yaptığını söylüyor.
banner218