banner339
banner313

Mevlid kandilinde oruç tutulur mu? Mevlid kandilinde oruç tutmanın fazileti nedir?

Mevlid kandili, bu yıl 17 Ekim Pazar günü idrak edilecek. Kandil günü ve gecesini hakkıyla eda etmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de “Mevlid kandilinde oruç tutulur mu?” oldu. Peki, Peygamber Efendimizin doğduğu gece olan Mevlid kandilinde oruç tutmanın fazileti nedir?

Mevlid kandilinde oruç tutulur mu? Mevlid kandilinde oruç tutmanın fazileti nedir?
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Mevlid kandiline kısa süre kala milyonlarca inanan bu mübarek günde yapılacak ibadetleri araştırıyor. Kişinin hem bedenen hem de ruhen tutacağı oruç ise kandil gecelerinde yapılan ibadetler arasında yer alıyor. Peki, Mevlid kandilinde oruç tutulur mu? İşte, Mevlid kandilinde oruç tutmanın fazileti…MEVLİD KANDİLİNDE ORUÇ TUTULUR MU?

Rebiülevvel ayının 12. Gecesi idrak edilen Mevlid kandili, alemlere rahmet son peygamber Hz. Muhammed’in (sav) doğduğu gecenin yıl dönümünde idrak ediliyor. Müslümanlar her Mevlid kandilinde bu gecenin rahmet ve bereketinden faydalanmak amacıyla ibadet ediyor hayırlar işliyor.

Dini kaynaklarda ise Mevlid kandilinde oruç tutmakla ilgili bir hüküm bulunmuyor. Ancak Peygamber efendimizin, Pazartesi günü oruç tuttuğu ve sebebini sorduklarında, ise “Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum” buyurduğu aktarılmıştır. (Hak Sözün Vesikaları) Bu nedenle İslam alimleri Mevlid kandilinde oruç tutmanın faydalı olacağı yönünde tavsiyede bulunmuştur.

MEVLİD KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Mevlid kandili için özel bir ibadet bulunmamaktadır. Bununla birlikte, her Müslümanın yapması gereken ibadet ve davranışlar Peygamber Efendimizin doğumunu kutlamak amacıyla bu gece de devam ettirilmelidir. Bunun için,

 
banner218