banner158

İşte, gündemi sarsan sır operasyonun perde arkası

Haziran ayı sonunda İstanbul Şişli'de bulunan lüks rezidansta gözaltına alınan ve kamuoyunda ‘Yeşil'in sağ kolu' olarak da anılan Bedirhan Esenlik ile ilgili soruşturmanın ayrıntılarına Hürriyet Dünyası ulaştı. Soruşturma kapsamında, Ergenekon davası sanıklarından Osman Gürbüz'ün de gözaltına alındığı ortaya çıktı. Üç üst düzey siyasetçiye suikast iddiası ile gözaltına alınan 4 kişi de gözaltına alındıktan bir hafta sonra emniyet sorguları sonrası serbest bırakıldı.

İşte, gündemi sarsan sır operasyonun perde arkası
banner152

MAHKEME kararı ile 2004 yılında Zakir Selvi olan ad ve soy adını değiştiren Bedirhan Esenlik (54) 21 Haziran akşamı Şişli'de ikametgahı olarak kullandığı lüks rezidans dairesinde gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Esenlik'i gözaltına aldı.

Esenlik'e yönelik suçlamanın ise, 'Fetullahçı Terör Örgütü üyesi olmak' olduğu kaydedildi. Esenlik'in yanı sıra İstanbul'da yaşayan K. Ş. ile Ankara'da büyük çağlı organizasyon ve tanıtım işleri yapan iş insanı E. İ. de 21 Haziran akşamı gözaltına alındı. Üç isim, istihbarat birimlerine ulaşan bir bilgi notu kapsamında gözaltına alındı. Söz konusu isimlerden 5 gün sonra da Antalya'da yaşadığı öğrenilen Osman Gürbüz (56) gözaltına alınarak İstanbul'a getirildi.

40 YIL ÖNCEKİ OKUL ARKADAŞI

Esenlik'in 28 Haziran akşamı alınan ifade tutanağına Hürriyet Dünyası ulaştı. Esenlik, gözaltına alınan isimlerden E. İ.'yi bir yıldan beri tanıdığını ancak herhangi bir iş ilişkisinin olmadığını söyledi. Esenlik, hemşehrisi olan K. Ş.'yi ise en son 35-40 yıl önce Muş'ta ortaokul öğrencisiyken gördüğünü söyledi. K. Ş. ile herhangi bir irtibatının olmadığını söyleyen Esenlik, bu durumun HTS kayıtları ile de teyit edilebileceğini söyledi. Esenlik'e yöneltilen sorulardan biri, iki siyasi parti liderine yönelik suikast iddiası oldu. Esenlik, suikast iddiasının hiçbir dayanağının olmadığını belirterek “Bana sormuş olduğunuz bu bilgiler tamamen hayal mahsulüdür. Bu tamamen, benim ticari hayatıma yönelik itibarsızlaştırma adına yapılmış bir iddiadır” dedi.

OSMAN GÜRBÜZ'ÜN ADINI VERDİ

Sorgunun bir bölümünde ise, Antalya'da tutuklu bulunan bir gizli tanığın verdiği ifade Esenlik'e yöneltildi. Gizli tanık ifadesine Esenlik'in gözaltına alınması ile birlikte suikast planının öne alınacağını belirtti. Tutuklu olduğu halde Esenlik'in gözaltına alındığından haberdar olan gizli tanık, “Bu şahsın yakalanmasından itibaren Osman Gürbüz ve çevresinin hareketliliği her açıdan kontrol altına alınmalı” dedi. Gizli tanık ifadesi sonrası Gürbüz de gözaltına alınarak İstanbul'a getirildi. Göz altına alınan isimlerden K. Ş. de Gürbüz gibi Esenlik ve gözaltındaki E. İ.'yi tanımadıklarını söyledi.

'YEŞİL'İ EN SON MUŞ'TA GÖRDÜM

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 14:47