banner339
banner313

İşsizlik Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2021 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik sigortasından kimler yararlanabilir? İşte işsizlik sigortası hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar.

İşsizlik Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Ekonomi alanında çeşitli dönemler ve dalgalanmalardan bağımsız önemini ve güncelliğini koruyan işsizlik sigortası, maaşı yine vatandaşlar tarafından yakından takip edildi. İşsizlik sigortası nedir? 2021 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik sigortasından kimler yararlanabilir?  İşte işsizlik sigortası hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar.

Her yıl asgari ücretin açıklanmasının ardından milyonlarca kişi tarafından büyük önem arz eden işsizlik maaşı belli olur. 2021 yılında yapılan yüzde 21,56'lık artışla brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanan asgari ücret sonrası işçi ve işvereni yakından ilgilendiren konular şekillenmeye başladı. 2021 AGİ tablosunun da belli olmasının ardından bu yıl için en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı da belli oldu. İşte işsizlik sigortasından yararlanmak isteyen bir vatandaşın ödenek detayları ve ödemeyle ilgili gerekli duyulan tüm şartlar.

İşsizlik Sigortası Nedir?

Bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalılara işsiz kalmaları nedeniyle uğradıkları gelir kaybını belli süre ve ölçüde karşılayan, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren zorunlu sigortayı ifade etmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

İşsizlik Sigortası Ne Kadar Süre Ödeniyor?

İşsizlik maaşının süresini ödenen primler belirliyor. Buna göre; son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödeyene 6 ay, 900 gün prim ödeyene 8 ay ve 1080 gün prim ödeyene 10 ay süreyle işsizlik maaşı ödeniyor.

İşsizlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

-Bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar,

-Banka sandıklarına tabi sigortalılar,

İstekleri halinde;

-Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar,

-Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişiler. 

İşsizlik Sigortası Ödeneği Ne Kadar?

İşsizlik maaşı hesaplamasında bir kişinin alabileceği en düşük işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 40’ının altında olamaz. En yüksek işsizlik maaşı ise yine brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemez. Bu ücretten sadece damga vergisi kesiliyor. Buna göre işsizlik maaşları damga vergisi kesilmeden en düşük bin 420 lira en yüksek 2 bin 840 lira olabilir.

İşsizlik sigortasını da içeren ilgili resmi makamlardan yapılan son açıklamalar

Bir televizyon kanalında katıldığı programda ekonomi destekleri ve paketleri hakkında açıklamalarda bulunan  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, işsizlik sigortasının da altını çizmişti. Bakan Elvan açıklamasında  “Merkezi yönetim bütçemizden 2020-2021 döneminde bugün itibarıyla yapılan harcama 78,6 milyar lira oldu. İşsizlik Sigortası Fonu ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yapılan ödemeleri de dahil edince bugün itibariyle 133,7 milyar liralık harcama yapıldı. Şu anda uygulanan destekler var, kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin gibi destekler var, lokanta ve restoranlara yönelik destekler var, sosyal yardımlaşmadan sağlanan bir destek var, esnafa yönelik destekler var. Önümüzdeki haziran sonuna kadar yapılacak destekleri de dahil edince, bu rakam 2020-2021 yılları için 175,7 milyar liraya tekabül ediyor. Yani haziran sonuna kadar yaklaşık 176 milyar liralık harcama (bütçe, İşsizlik Sigortası Fonu ve sosyal yardımlaşma dahil) yapmış olacağız. KGF kredileri dahil kredi programlarını dikkate alınca firmalara şu ana kadar 315 milyar liralık kredi verildiğini görüyoruz.” İfadelerini kullanmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de “İş yerlerinde üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmezse, çalışanların işsizlik sigortası işveren payı bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere ve üç yıl süreyle yüzde 1 olarak alınmaktadır. Bu destek ve teşviklerden işverenlerimizin istifade etmesi yaşanması muhtemel kazaların ve hastalıkların azalmasına da katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda bu iş yerlerinin bağlı olduğu odalar ve sendikalardan, işverenlerimizin bu desteği alabilmeleri için rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinde bulunmalarını beklediğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

 
banner218