banner339
banner274

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Türk Dışişleri'ne Çağrıldı

Son dakika gelişmesi! Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, dün Irak Meclisi'nde Türkiye aleyhine alınan karar nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Türk Dışişleri'ne Çağrıldı
banner401
banner399

Irak'ın Türk askeri'ni Başika'dan çıkarma kararı gerilimi artırdı. Irak'ın AnkaraBüyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, dün Irak Meclisi'nde Türkiyealeyhine alınan karar nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

IRAK MECLİSİ KARAR ALDI

Irak Meclisi'nde dün alınan kararla, Türkiye'nin Musul'a bağlı Başika'daki askeri varlığının kabul edilmediği duyurulmuştu.

TÜRKİYE'Yİ İŞGALCİ OLARAK GÖRDÜLER

Irak Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Aldığımız karar, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'nin çağrılıp nota verilmesi, Türk güçlerinin 'işgalci güçler' olarak sayılması ve Irak topraklarından çıkarılması için gerekenlerin yapılması, Türk güçlerinin Irak'a girmesini talep edenler hakkında yargıya başvurmak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının kınanması ve kabul edilmediği, Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerin gözden geçirilmesi, Türk güçlerinin ülkeden çıkarılması için hükümetin BMGK ve BM'ye acilen başvurması, hükümetin ayrıca ülkenin egemenliğinin korunması için siyasi ve diplomatik yollara başvurması talebini içeriyor."

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 10:15
banner218