banner274

Gökçek'ten bir ihale alana bir ihale hediye!

Gökçek'ten bir ihale alana bir ihale hediye!


AK Parti iktidarına yakınlığıyla bilinen şirketlerden birine yılda 150 ihale verdiği ortaya çıkan Melih Gökçek’in başkanlığı dönemindeki tartışmalı ihalelerin bir yenisi daha belirlendi.

Yine AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen derneklerin reklam işlerini yapan firma, Gökçek döneminde belediyeden altı gün arayla iki farklı ihale aldı. Bir hafta içinde imzalanan iki farklı ihalenin toplam bedelinin 373 bin 355 TL olduğu öğrenildi.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre yoksullara yardım için açtığı milyonluk ihaleleri AK Partili milletvekilinin eşine veren Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki ANFA’nın promosyon ürün alım ihalelerini de tek bir isme verdi. Taşınabilir şarj cihazı ve ajanda alımı için açılan ihaleyle promosyon kalem alımı için açılan ihaleyi, tek bir isme ait iki farklı şirket aldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin park, peyzaj ve fuar işlerini yapan iştiraki ANFA, kutulu promosyon kalem alımı için 16 Mart 2017’de ihale açtı. İhalede, yalnızca özel durumlarda başvurulması gereken ancak son yıllarda sıklıkla kullanılan pazarlık usulü tercih edildi. Yaklaşık maliyetin 188 bin 945 TL olacağı belirtilen promosyon kalem alımı için bir firma seçildi. AK Parti’nin Ankara’daki seçim çalışmalarının reklam ayağını yürüttüğü iddia edilen ismin sahibi olduğu bu firma 6 Nisan 2017 tarihinde 183 bin 980 TL’lik sözleşme imzalandı.

Bir haftada 373 bin TL

ANFA, kutulu promosyon kalem alımı ihalesinden yalnızca 11 gün sonra taşınabilir şarj cihazı ve ajanda alımı için yeni bir ihale daha açtı. Bu ihalede de “Kamu ihalelerinde keyfiliğe ve kayırmacılığa yol açıyor” gerekçesi ile eleştirilen pazarlık yöntemine başvuruldu. ANFA’nın, 189 bin 375 TL’ye mal olacağını bildirdiği ve dört şirketten teklif aldığı ihaleyi kazanan şirketin MERSİS kayıtlarından, şirket sahibinin aynı isim olduğu tespit edildi. Aralarında iktidara yakınlığı ile isim yapan derneklerin ile kamu kurumlarının da olduğu birçok ihaleyi üstlenen bu isim böylelikle bir hafta içinde belediyeden, 373 bin 355 TL’lik iş aldı.

Adresler aynı

ANFA’dan pazarlık yöntemiyle altı gün arayla iki ihale alan her iki firmanın MERSİS kayıtlarındaki adreslerinin de aynı olduğu öğrenildi. Aynı binada olduğu belirlenen şirketler farklı dairelerde çalışmalarını sürdürüyor.