banner83

Gidişatı değiştiren kritik ifade

301 can alan maden soruşturmasında işletmenin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan genel müdür Ramazan Doğru'yu, Doğru "Yetki imzası sahte" diyerek patronu suçladı. Mahkeme ikisini de tutukladı.

Gidişatı değiştiren kritik ifade
banner94
banner26

Can Gürkan genel müdür Ramazan Doğru'yu, Doğru "Yetki imzası sahte" diyerek patronu suçladı. Mahkeme ikisini de tutukladı.Hürriyet'ten Fevzi KIZILKOYUN'un haberine göre, İşletmeci şirketin genel müdürü Ramazan Doğru, mahkemede ‘Bana verilen yetki imzası sahte' diyerek patronu Can Gürkan'ı suçladı. Gürkan ise genel kurul belgesini gösterip Doğru'yu suçladı. Önce ‘denetimli serbestlik' isteyen savcı, ikinci kez sorguladığı Gürkan için ‘sahte imza' iddiasından sonra tutuklama istedi. Soruşturmada Can Gürkan ve Ramazan Doğru'yla birlikte 8 kişi tutuklandı. 8 kişi savcılıkça, 9 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

SOMA'da 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili Akhisar Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada mahkemeye çıkarılan şirket yetkilileri arasında çatlak çıktı. Hâkimin önünde "sahte imza restleşmesi" yaşandı.

SAVCIDAN 5 SORU
5 sorgu savcısı, şüphelilere 9 soru yöneltti. Hangi görevi üstlendikleri, kaç yıldır çalıştıkları ve maaşlarının yanı sıra kazanın sebebi ve sorumlularını ortaya çıkarabilecek 5 soru dikkat çekti. Savcılık, "Sensörler uyarı vermesine rağmen niye önlem alınmadı", "Karbonmonoksit oranı yüzde 50'nin üzerine çıkmış ne önlem aldınız", "Yaşam odası var mıydı", "Sensörlerin karbonmonoksit ve ısı artışı uyarısına rağmen ne önlem alındı" ve "Daha önce de benzer yangın çıktı mı, çıktıysa ne gibi önlemler alındı?" sorularına yanıt istedi. Şüpheliler, faciada sorumlulukları olmadığını savundu.

banner103
SAVCI: ÖLEN 3 KİŞİ ŞÜPHELİ
Mahkemeye çıkarılan Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisleri Yalçın Erdoğan, Ertan Ersoy, vardiya amirleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık ve teknisyen Mehmet Ali Günay tutuklandı. Başsavcı, ölenlerden 3 kişinin faciada sorumlulukları olduğunu açıkladı. Adliyeye gelişinde "Zamanı gelince konuşacağız" diyen Can Gürkan'ın savcılıktaki sorgusunda, "Çok üzgünüm. Olaydan sonra gözüme uyku girmedi. Olayda ne benim ne de şirketin bir ihmali söz konusudur. Olay kazadan ibaret" dedi.

GÜRKAN, DOĞRU'YU SUÇLADI
Yönetim kurulu başkanı Can Gürkan, üç saat savcılık sorgusunun ardından "denetimli serbestlik" istemiyle bırakılmak üzere savcı tarafından mahkemeye sevk edildi. Savcının Gürkan için denetimli serbestlik istemesinin nedeni de ortaya çıktı. Bu kararın, Gürkan'ın savcıya işletme ile ilgili bütün sorumluluğun genel müdür Ramazan Doğru'ya ait olduğuna dair yönetim kurulunda alınan karar metnini ibraz etmesi neticesinde alındığı iddia edildi. Gürkan, Ticaret Sicil Dosyası içindeki yetki belgesini de delil olarak savcılığa sundu.

O İMZA SAHTE
Şirketin genel müdürü Ramazan Doğru ise Gürkan'ın savcıya verdiği belgedeki imzanın sahte olduğunu iddia etti. Bunun üzerine savcı, Can Gürkan için ek gözaltı süresi isteyerek sorgu için yeniden savcılığa götürdü. Ramazan Doğru ise mahkemece tutuklandı. Doğru'nun şirket avukatı yerine İzmir Barosu'na kayıtlı kendi avukatı tarafından savunulması dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 08:38

banner102