banner339
banner274

Finansal Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

İşte para stresinizi azaltmanıza ve finansal durumunuzu kontrol altına almak için motive olmanıza nasıl yardımcı olacağınıza dair bazı öneriler:

Finansal Stresle Nasıl Başa Çıkılır?
banner328


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Hayatın içindeki belirsizlikler göz önüne alındığında, kendimizi finansal olarak kaygılı ve stresli hissedebiliriz. Endişelenmek pek bir şeyi çözmese de finansal zorlukları yönetmek için plan yapmak bu stresi hafifletmeye yardımcı olabilir.

İşte para stresinizi azaltmanıza ve finansal durumunuzu kontrol altına almak için motive olmanıza nasıl yardımcı olacağınıza dair bazı öneriler: 

Durumu Netleştirin

Parayla ilgili yaşadığınız üç zorluğu yazın. Böylece neyle karşı karşıya olduğunuzu bilirsiniz. Bunlar; aylık fatura ödemelerinizi yapmak, kredi borcunuzu azaltmak veya emeklilik için biriktirmek olabilir. Tamamen finansal kaygınızın ana kaynaklarına odaklanın.

Pozitif Kalın

Düşünce yapınız finansal sorunlarınızı çözmek için motive olmanıza yardımcı olabilir. Borcunuzdan asla kurtulamama düşüncesiyle boğuşmak yerine, borç yükünüz azaldıkça hissedeceğiniz stres miktarını hayal edin. Yapabileceğinize inanmanız çok önemli.

Gerçekçi Olun

Makul bir şekilde neleri başarabileceğinizi belirleyin ve ardından her ay kendinizi takip edin. Kendinize bir söz verin: "Her ay daha az harcayacağım ve borçlarımı ödeyeceğim." Tıpkı bir hızlı diyet veya yoğun yeni egzersiz rutininin tükenmişliğe yol açabileceği gibi, birkaç hafta veya ay içinde terk edebileceğiniz aşırı iddialı finansal hedefler belirlemek istemezsiniz.

Gelirinizden Yaralanın

Hedeflerinize ayıracak yeterli paranız olmadığına dair inanç, sizi finansal sorunlarınızla uğraşmaktan alıkoyabilir. Akıllıca harcayarak, sahip olduğunuz gelirden en iyi şekilde yararlanmaya çalışın. 

Küçük Adımlar Atın

Herhangi bir masrafın yüksek miktarını azaltamayabilirsiniz, ancak azaltabileceğiniz beş aylık harcamayı tanımlayabilirsiniz. Hata yaparsanız kendinizi affedin. Bütçeye bağlı kalmak her zaman kolay değildir. Böyle bir durumda, hedeflerinize ulaşarak ne kadar kazanmanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Ardından, neden fazla harcadığınızı görmek için harcama kalıplarınızı inceleyin. Bütçenizi veya davranışınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Kendinize Dürüst Olun

İlişkilerinize güvenmek, yolunda gitmenize yardımcı olabilir. Arkadaşlarınızın ve ailenizin desteğiyle her zor görev daha kolay hale gelir, bu nedenle hedefinizi paylaşın.  Paylaşmak sizi sorumlu hissettirecek ve neye fedakârlık ettiğinizi hatırlatacak. Sevdiğiniz, güvendiğiniz ve saygı duyduğunuz kişilerden daha iyi kimse yok.

 

 
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k