banner4
banner23

Evinizin Bakımını İhmal Etmeyin

İçinde yaşadığımız evin zaman içinde yıpranmasını önlemek ve her zaman konforlu kalmasını sağlamak için dönemsel bakımların yapılması gerekir.

Evinizin Bakımını İhmal Etmeyin
banner19

 Evde yapılması gereken dönemsel bakım 15 başlık altında toplanabilir. Bunları aşağıdaki listeyi takip ederek yerine getirebilirsiniz.

1. Buzdolabınızı uzun ömürlü kullanabilmeniz ve motorunun yağlanmasını engellemek için arkasındaki radyatörün tozunu yılda en az 3 kez alın. Bu sayede buzdolabınız hem yüksek performansta çalışacak, hem de kullanım ömrünü uzatarak tasarruf etmenize yarar sağlayacaktır.

2. Evde dış etkenlerden en kolay ve çabuk etkilenen yer kapılardır. Kapı değişimi yapmak yerine her odanın kapısını belirli zamanlarda cilalayın. Pencereler de dahil olmak üzere kapılarınızın menteşelerini ve kilitlerini yağlayın.

3. Evlerde ısınma, ocak ve sıcak su kullanma amaçlı olarak birçok şekilde doğalgazdan istifade ediliyor. Doğalgazın tehlikelerini önlemek için bir takım tedbirler almak gerekir. Bu nedenle evinizde acil durumlarda emniyeti sağlayabilmek ve güven içinde olabilmek için doğalgaz alarmınızı yılda en az 2 kez olmak üzere kontrol edin.

4. Genel temizlik ve hijyenin sağlanmasında evlerin içi kadar dış yüzeyi de büyük önem taşır. Binanın dış yüzeyinde rutubete bağlı olarak yosun, küf gibi maddelerin oluşup oluşmadığını kontrol edin ve gerekiyorsa temizleyin.

5. Banyonuzdaki musluk ya da oluklar etrafında hoş gözükmeyen pas lekeleri olabilir. Bu pas lekelerini önlemek için tel fırçayla metal yüzeyleri ovarak temizleyin, ardından da zımparalayıp astar tabakası uygulayın. Pas oluşumunu tekrar yaşamamak için pas önleyici kimyasalları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

6. Rutubete karşı hassas olan pencere kanatlarını ve panjurları belirli aralıklarla kontrol edin. Bu sayede pencere kanatları ve panjurlarınızın küşenmesini ve eskimesini engelleyerek uzun ömürlü kullanılmasını sağlayabilirsiniz. 

7. Klimayı monte edip kullanmaya başlamakla iş tabiki de bitmiyor. Bu konuda en iyi başlangıç klimanın ömrünü uzatmak için klimanın filtrelerini 'filtre temizleme kimyasalları' ile yılda en az 3 kez temizlemek ve aynı zamanda belirli aralıklarla dış temizliğini de ihmal etmemektir.

8. Garaj kapınızın sağlıklı olup olmadığını gözden geçirin. Bu sayede evde iken arabanızın güvende olduğunu bilmek sizi rahat ettirecektir.

9. Acil bir durumda kullanabileceğiniz elektrik lambalarının pillerini hazır bir şekilde bulundurun. Ve kendinize bir yer belirleyerek elektrik lambanızı sürekli aynı yerde saklayın.

10. Evdeki güvenliğinizi sağlamanız için yer altından geçen elektrik kablolarınızı belirli zamanlarda uzman ekipler tarafından kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.

11. Yosun ve küfe karşı en çok etkilenen yerler genelde açık alanlardır. Bu nedenle belirli aralıklarla teras, balkon ve merdiven gibi yerleri kontrol edin ve yosun ya da küşenme varsa önlemleri alarak temizleyin.

12. Aspiratörünüzün filtresi kağıt ise 15 günde bir değiştirin ve dış yüzeyini temizlemeyi ihmal etmeyin. Bu sayede mutfağınızda hijyeni sağladığınız gibi aspiratörünüzün de verimli çalışmasını sağlayacaksınız.

13. Sezonluk kazan bakımını yapmayı ihmal etmeyin. Kazan bacası yılda en az 2 kez temizlenmelidir. Kazan arkasında bulunan kapaklar açılarak biriken kül ve tozlar temizlenmeli. Yıl boyunca hijyeni sağlayabilmek için ise sezon bitiminde kazan kesinlikle elden geçirilmeli. 

14. Çatı saçlarının, balkon altlarının ve pencere pervazlarının dış yüzeylerini örümceklerden arındırarak temizleyin. Bu sayede evinizde steril görünümü de sağlamış olursunuz. 

15. Rutubeti, nemi ve su sızıntısını önlemek için duvarlarda oluşmuş aralıkları köpük ile kapatabilirsiniz.

hürriyet

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2012, 17:33