banner239
banner218

DGS sonuçları için gözler 20 Eylül'de...

DGS tercih başvurularının ardından 4 gün geçti. Yeni haftada adayların en sık dile getirdiği soru ise: DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'nin net tarih vermemesi sebebiyle aramalar da artmış durumda...

DGS sonuçları için gözler 20 Eylül'de...

DGS tercih başvuruları geçen hafta cuma günü sona erdi. Başvuruların son bulmasıyla birlikte adaylar, net bir bilgi almak için "DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusuna cevap aradı. Fakat, bu soruya şimdilik net bir ÖSYM'den gelmiş değil. Peki tercih sonuçlarının ne zaman açıklanması bekleniyor?

DGS SONUÇLARI İÇİN GÖZLER 20 EYLÜL'DE

DGS tercih başvuruları 7-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Geçen yıl ise 19-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşmişti. 2017'de sonuçların açıklanma tarihi 2 Ekim'di. Bu yıl 7-14 Eylül tarihleri arasında gerçekeleşen başvuru süreci nedeniyle sonuçların 20 Eylül'de açıklanması bekleniyor. Sonuçların bu tarihten daha önce ve daha sonra açıklanma ihtimali ed göz önünde bulundurulmalı... Sonuçlar açıklanır açıklanamaz aşağıdaki linke tıklayınız.

DGS TERCİH SONUÇLARI

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir. 2018-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2018-2019 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir. ÖSYM'nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

DGS EK YERLEŞTİRME OLACAK MI?

ÖSYM tarafından DGS yerleştirme sonuçlarının ilan edilmesinin ardından, yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması ya da adayların tercih etmemesi sonucunda boş kalan yerler için ek yerleştirme yapılır. DGS puanına göre yapılan ilk tercihlerde adaylardan ücret alınmaz. İlk tercih sonrasında tüm tercihler için adayların 15 Türk Lirası ücret ödemesi gerekir. Ek yerleştirme ücretini ödemeyen adayların başvuruları geçersiz sayılır.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 12:34
banner230