banner339
banner313

Dehşete düşüren sayı ortaya çıktı: Hindistan'da Kovid-19, 4,7 milyon hayatı söndürmüş olabilir!

Yapılan bir araştırma Hindistan'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısının 4,7 milyon olabileceğini ortaya çıkardı. Salgında milyonlarca kişinin ölmesi, muhtemelen 1947'den bu yana karşılaşılan en kötü insani trajedi olarak nitelendiriliyor.

Dehşete düşüren sayı ortaya çıktı: Hindistan'da Kovid-19, 4,7 milyon hayatı söndürmüş olabilir!
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Hindistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının resmi rakamdan 10 kat daha fazla olabileceği bildirildi.

Hint ekonomist Arvind Subramanian, Harvard Üniversitesi ve merkezi Washington DC'de bulunan bir düşünce kuruluşundan iki görevli tarafından yapılan araştırmada, Kovid-19'a bağlı can kayıpları ele alındı. Araştırmada, ülkede vakaların yüksek olduğu dönemde dolu olan hastanelerde, sağlık hizmetlerinin ertelendiği veya sekteye uğradığında Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının eksik sayılmış olabileceği sonucuna ulaşıldı.

Hindistan Sağlık Bakanlığı verilerine göre 414 binden fazla olan ölü sayısına atıfta bulunulan araştırmada, Ocak 2020 ila Temmuz 2021 tarihlerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 3 milyon ila 4,7 milyon olabileceğine dikkat çekildi. Araştırmada, kesin bir rakam belirtmenin zor olduğu ancak salgında ölenlerin sayısının resmi rakamdan çok daha fazla olabileceği ifade edildi.
SON 74 YILIN EN KÖTÜ İNSANİ TRAJEDİSİ

Araştırmada, salgında milyonlarca kişinin ölmesinin, muhtemelen ülkede 1947 yılında tanık olunan "bölünme ve bağımsızlık"tan sonraki en kötü insani trajedisi olduğu kaydedildi.

Ölüm ve doğum rakamlarının tutulduğu nüfus idaresi sistemi kayıtları, kan testleri ve yaklaşık 900 bin kişiyle yılda birkaç kez yapılan ekonomi anketi gibi metotlar kullanılarak yapılan araştırmada, bu metotlarla ülke genelinde tüm nedenlerle ölenlerin sayısına ulaşıldı.

Araştırmada ulaşılan bu sayı, önceki yıllardaki ölüm oranıyla kıyaslanarak Kovid-19'un Hindistan'da milyonlarca can almış olabileceği sonucuna varıldı.

ABD merkezli Küresel Kalkınma Merkezi, Hindistan'ın pandemide 21 Haziran'a kadarki tüm nedenlerden ek ölüm tahminini üç farklı veriyi kullanarak yaptı.

Hindistan nüfusunun yarısını oluşturan yedi eyaletin ölüm kayıtları toplandı. Hindistan'da yıllık ölüm kayıtları tutuluyor ancak 2019'a kadarki sayılar yayımlandı.

İkincisi araştırmacılar, uluslararası yaşa bağlı virüsten ölüm tahminlerini, ülke genelinde yapılan iki antikor testi verilerine uyguladı.Üçüncüsü de, 177 bin hanede 866 bin bireyle yapılan ve son dört ayda haneden herhangi birinin ölüp ölmediğinin de sorulduğu tüketici anketine bakıldı.

Araştırmacılar bu veriler ışığında, ülkedeki ek ölümlerin 3,4 milyon ila 4,7 milyon arasında değiştiğini, bir başka deyişle resmi rakamların yaklaşık 10 katı olduğunu hesapladı.

Bu oran, Hindistan'daki ek ölümlerin resmi rakamların beş ila yedi katı olduğunu söyleyen diğer salgın hastalık uzmanlarınınkinden de çok daha büyük.

Kovid-19 verilerinin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, 31 milyon 174 bin 322 Kovid-19 vakasının tespit edildiği Hindistan'da, 30 milyon 353 bin 710 kişi iyileşti.

Hindistan, "Worldometers"a göre, "dünyada en fazla vakanın görüldüğü 2'nci, en fazla ölümün görüldüğü 3'üncü ülke" olarak öne çıkıyor.

 
banner218