banner4

Başbakan'dan Soma için 'sivil şehit' talimatı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da yaşanan maden faciasında ölen maden işçileri için 'sivil şehit' talimatı verdi.

Başbakan'dan Soma için 'sivil şehit' talimatı
banner26


Terör saldırısında ölen vatandaşlar için getirilen 'sivil şehit' uygulaması, Soma'da yaşamını yitiren madenciler için de geçerli olacak. Önümüzdeki hafta netleşmesi beklenen çalışmaya göre, Soma şehitlerinin yakınlarına maaş ve iş imkânı sağlanacak
 
Habertürk'ün haberine göre, Reyhanlı'daki terör saldırısında ölen vatandaşlar için getirilen 'sivil şehit' uygulamasının, Soma'dakimaden kazasında yaşamını yitirenmadenciler için de geçerli olması için çalışma başlatıldı. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan çalışmada, Soma şehitlerinin 'ailelerinemaaş ve yakınlarına iş' imkânı tanınması planlanıyor.
 
NASIL İFADE EDİLECEK?
 
Daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın getirdiği yasal düzenlemeyle, terör saldırılarında yaşamını yitiren sivil vatandaşların da şehitlere tanınan haklardan yararlanmaları sağlanmıştı. Reyhanlı, Güngören saldırıları ile Uludere'deki bombalama olayında yaşamını yitirenlere yönelik uygulamanın, kömür madenindeki kazada hayatını kaybeden işçiler için de uygulanması planlanıyor.
 
Düzenlemenin 'genel' bir tanımla getirilmesi halinde bundan böyle yaşanabilecek her türlü kazada ölenlerin, 'sivil şehit' sayılmasının önünün açılması söz konusu olabilecek. Çalışmada, böyle bir sonuca götürecek genel ifadelerden kaçınılması üzerinde duruluyor.
 
Ancak sadece Soma kayıplarını içerecek şekilde tanımlanması durumunda da Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), 'eşitlik' ilkesini gerekçe göstererek düzenlemeyi iptal edebileceği kaygısı yaşanıyor. Bu nedenle düzenlemenin, AYMtarafından iptal edilmeyecek şekilde Soma'yla sınırlı olması için formül aranıyor.
 
MAAŞ VE İŞ
 
Önümüzdeki haftaya netleşmesi beklenen düzenlemenin çerçevesini, Soma'da hayatını kaybeden işçilerin ailelerinemaaş bağlanması ve aile bireylerinden birinin kamuda işe alınması oluşturacak. Eğer formül bulunabilirse, evli olanmadencinin eşine, bekâr olanın da anne ya da babasınamaaş bağlanması söz konusu olabilecek. Ayrıca şehit yakınları ve gazilerin yararlandığı diğer haklardan da yararlanabilecekler.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 09:15

banner79

banner78