banner339
banner313

Afrodit Banu'ya hırsızlık suçlaması: Tazminat istedi

Şarkıcı Nicole Rona, Afrodit lakaplı Banu Alkan'ın 'Beyaz Orkide' şarkısının nakarat kısmındaki sesin kendisine ait olduğunu iddia etti. Nicola Rona sesini izin almadan kullandığını için Banu Alkan'ı mahkemeye verdi.

Afrodit Banu'ya hırsızlık suçlaması: Tazminat istedi
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Şarkıcı Nicole Rona avukatı İlyas Geyik aracılığıyla izin ve onayı alınmadan sesini kullandığını öne sürdüğü Banu Alkan'a Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ne tecavüzün refi ve tecavüzün meni davası açtı.Dava dilekçesinde, Rona'nın ses sanatçısı olduğu ve yaklaşık dokuz yıl önce stüdyoda pilot okuma denilen yani deneme ses okuması yaptığı kaydedildi.Rona'nın bilgisi ve onayı dışında bu ses okumanın kaydedildiği ve Banu Alkan'ın bu ses okumayı onay almadan 'Beyaz Orkide' adlı şarkısının nakarat kısmında kullandığı ileri sürüldü.

Banu Alkan'ın dört yılı aşkın süredir şarkıyı kendi eseri olarak kullandığı ve maddi kazanç elde ettiği anlatılan dilekçede, Alkan'ın nakarat ve özel okuma kısmı Nicole Rona'ya ait olan sesi izinsiz kullanarak kendi sesiymiş gibi lanse ettiği ve playback yaptığı öne sürüldü.Nicole Rona'nın bu hususu öğrenince noter aracılığıyla Alkan'a ihtar gönderdiği ve savcılığa şikayette bulunduğu, buna ilişkin soruşturmanın ise halen devam ettiği belirtildi.Söz konusu soruşturma dosyasına gelen bilirkişi raporunda da nakarat kısmında müvekkilin sesinin kullanıldığının tespit edildiği iddia edildi.

Banu Alkan'ın, Nicole Rona üzerinden haksız kazanç elde etmeye devam ettiği iddia edilen dilekçede, 25 bin TL maddi ve 50 bin TL manevi olmak üzere toplam 75 bin TL tazminat talep edildi.

Kaynak: Milliyet
banner218