TBMM milletvekillerinin büyük bir çoğunluğunun deprem bölgesinde olması sebebiyle çalışmalarına 28 Şubat tarihine kadar ara verilmesine karar verildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, sosyal medya hesabından dün yaptığı paylaşımda, “Milletvekillerimizin büyük bir çoğunluğunun deprem bölgesinde olması sebebiyle siyasi partilerimizin mutabakatı ile TBMM çalışmalarına 28 Şubat 2023 tarihine kadar ara verilmesi kararlaştırılmıştır” ifadesini kullandı.

Ramazan pidesinin fiyatı açıklandı Ramazan pidesinin fiyatı açıklandı

Meclis’in ilk gündem maddeleri arasında EYT düzenlemesi geliyor. EYT düzenlemesinin TBMM’nin çalışmalarına başlamasının ardından gündeme gelmesi bekleniyor. EYT’nin Şubat ayında yasalaşması durumunda, EYT çerçevesinde emekli olacakların ilk maaşlarını Mart ayında almaları bekleniyordu. Bu durumda; EYT’nin Mart ayında yasalaşması, başvuruların Mart ayına kalacak olması nedeniyle ilk maaşların da Nisan ayında olması bekleniyor. EYT düzenlemesini içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmişti.

EYT’DE İLK MAAŞ NİSAN’A SARKTI

EYT’nin normalde şubat ayı içinde yasalaştırılarak, vatandaşların ilk maaşlarını mart ayında alması planlanmıştı. Ancak, deprem felaketinin olması nedeniyle Meclis çalışmalarına ara verilmesinin ardından gözler EYT’lilerin maaşlarını ne zaman alacağına çevrildi. Hürriyet’e konuşan AK Parti kurmayları, “Normalde mart ayında alınacağını ancak deprem nedeniyle süreç sekteye uğradı” dedi ve “EYT ertelenmez, çıkacak o kesin. Nisan için bir çare düşünülür martta geri ödemeli olmaz, nisana kalmış olur. Martta Genel Kurul’a geleceğini değerlendiriyoruz” açıklamasını yaptı.