• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Engellilerden teşekkür

  23.07.2009 10:19
  Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Suha Sağlam, Merkez Bankası’nın 1 Ocak 2009 tarihinde yenilenen Türk Lirası’nda görme engellilere kolaylık sağlamak için boyut farklılığı oluşturmasının kendilerine büyük kolaylık sağladığını ifade etti.
  Engellilerden teşekkür
  Engellilerden teşekkür Engellilerden teşekkür Engellilerden teşekkür

  Sağlam, “Merkez Bankası tarafından yaptırılan "Para Ölçerlerin" dağıtımıyla birlikte görme engellilerin para tanımakta yaşadığı sorunlar tamamen ortadan kalktı” dedi.
  Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi"ni ziyaret eden Genel Başkan Suha Sağlam, Aydın"da bir araya geldiği görme engellilere yeni yasal düzenlemeler hakkında bilgiler verdi. Merkez Bankası tarafından Nisan ayı başından itibaren görme engellilere ücretsiz olarak dağıtılan "Para Ölçer" aparatı da tanıtan Sağlam, Merkez Bankası"nın tüm görme engellilere ulaşıncaya kadar dağıtıma devam edeceğini belirtti. Ziyarette Sağlam"a Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen ve Aydın Şube Mali Saymanı Eray Yüksel eşlik etti.
  Derneklerinin Türkiye genelinde 34 şubesi olduğunu ifade eden Suha Sağlam, şubeleri dolaşarak hem görme engellilerle bir araya geldiğini hem de onlara yasal haklarını anlattığını söyledi. Bu ziyaretinin bir diğer amacının da Merkez Bankası tarafından yaptırılan "Para Ölçer" aparatı tanıtmak olduğunu belirten Sağlam, “Türkiye"de görme engellilerin hayatını kolaylaştırıcı gelişmeler oldu. Bunlardan birisi de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası"nın üretmiş olduğu ve görme engellilere ücretsiz olarak dağıttığı "Para Ölçer" aletidir. Merkez Bankası"na 1 Ocak 2009 tarihinde TL"ye yeniden dönüş sürecinde banknot ve madeni paraların basımında ülkede yaşayan görme engelli yurttaşlarımızı da dikkate alarak banknot ve demir paraların boyutlarını farklı oluşturulmasından dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü kıyas yöntemiyle görme engelliler paraların kaç TL olduğunu birbirleriyle kıyaslayarak, ölçerek bilebiliyorlar. Eskiden bu mümkün değildi. Eskiden paraların boyutları aynı olduğu için ister istemez bizleri yanıltıyordu. Bu 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren söz konusu banknot ve demir paralar farklı boyutlarda basıldığı için büyükten küçüğe doğru değişik ebatlarda tanınabiliyor. Ama yinede tanıyamama riskine karşı, parmakları ve elleri hassas olmayan görme engellilerin kullanabilmesi içinde Merkez Bankası küçük ve basit bir alet yaptırdı. Bu alet dünyada da kullanılan bir şeydir” diye konuştu.
  PARALARI TANIMAK ARTIK DAHA KOLAY
  Merkez Bankası tarafından yaptırılan aparatın bir yönünün banknotları diğer yüzünün de demir paraları ölçmek için dizayn edildiğine işaret eden Suha Sağlam, “Banknotlar ölçülürken paranın aparatın ortasına iyice yerleştirilmesi gerekiyor. Paranın aparattan taşan kısmı geriye kıvrılınca, görme engellilerin okuyabildiği rakamların yer aldığı bölgeye geliyor. Buradaki rakamın el yardımıyla okunmasıyla, yerleştirilen paranın kaç TL olduğu anlaşılıyor. Demir paralar ölçülürken de para aparatın arkasındaki boşluğa yerleştiriliyor. Paranın takıldığı yerdeki rakam, madeni paranın hangisi olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.
  Görme engelli vatandaşların Altı Nokta Körler Derneği şubelerinden veya Merkez Bankası Şubelerinden kör olduklarını belgeleyerek "Para Ölçer" aparatları alabileceklerini açıklayan Sağlam, şunları söyledi: “Merkez Bankası ilk etapta bu araçtan 5 bin adet yaptırdı. Nisan ayından itibaren görme engellire ulaştırılmaya çalışılıyor ve tanıtımı yapılıyor. Merkez Bankası Başkanımız, 5 bin adet para ölçme aracı bittikten sonra, tekrar bir o kadar daha basım yapılacağını ifade etti. Kendileri "Hiçbir görme engelli vatandaşın talebini geri çevirmeyeceğiz" diyerek, açıklamalarda bulunmuşlardır”

  PARA ÖLÇER BEĞENİLDİ
  Merkez Bankası tarafından dağıtılan para ölçerleri kullanan çok sayıda üyeleri olduğundan söz eden Sağlam, şöyle konuştu: “Bende kullanıyorum. Yanımda eğer bir refakatçi yoksa, paranın kaç TL olduğunu, alışveriş sırasında, takside veya cebimden çıkartıp sokağa çıkmadan önce paralar neydeydi, kaç Liraydı diye uğraşıyorum. Bazen sıraya dizdiriyoruz ama karıştırıyoruz gene de. İnsan haklı hep bunu düşünmüyor, karışıyor, yere düşüyor, dağılıyor. Tekrar bir araya getirdiğimizde hangisinin kaç Lira olduğunu rahatlıkla herhangi birinin yardımı olmadan bu alet acılığıyla anlayabiliyoruz”
  YANLIŞLIKLA PARASINI KAYBEDEB GÖRME ENGELLİ KALMADI
  Üyelerden gelen talep üzerine Derneğin Genel Merkezi"nden üze sayısı olan 70 adet para ölçeri talep ettiklerini açıklayan Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen de, “Para ölçer aletini kullanan üyelerimiz var. Ve bu arkadaşlarımız ciddi anlamda rahatlığa kavuştular. Artık güncel yaşamda bir markete veya süpermarkete gitmesi gerektiğinde kimseye ihtiyaç duymadan parasını tanıyabildiklerini ve herhangi bir alışveriş merkezine gittiğinde, taksiye bindiğinde veya restorana gittiğinde kendisinin talebini kendisini karşılayabildiğini ifade ediyorlar. Arkadaşlarımız sunulan bu imkan nedeniyle Genel Merkezimiz ve Merkez Bankası yetkilerine teşekkürlerini defalarca bizlerin aracılığıyla iletiyorlar. Çünkü bu görme engelliler için büyük bir kolaylık. Daha öncesinde birçok arkadaşımız 5 TL yerine 50 TL verip de, şaşırıp parasını kaybeden birçok arkadaşımız vardı. Şimdi bu konuda sıkıntısı olan arkadaşımız hemen hemen hiç kalmadı diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim