Emekli milyonlarca vatandaşa kritik uyarı geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği kamu bankalarının emeklilere ödeyeceği yeni promosyonlar için başvurular bugün başlıyor. Kamu bankalarında üst sınırın yüzde 140, alt sınırın da yüzde 160 artması üzerine özel bankalar da harekete geçerken, promosyon ödemelerinin nakit bazda en düşük 15 bin liraya kadar yükselmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği kamu bankalarının emeklilere ödeyeceği yeni promosyonlar için başvurular bugün başlıyor.

Ahaber'in haberine göre; Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halkbank emekliler için 3-5 bin lira arasında promosyon öderken, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yılki promosyon miktarının aylığa göre 8 ile 12 bin lira arasına çıkarıldığını açıklamıştı.

EYT PAZARI BÜYÜTTÜ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kamu bankalarının pazartesi günü (bugün) itibarıyla promosyon başvurularını almaya başlayacağını, 28 Mart itibarıyla da ödemelerin hesaplara yatırılacağını vurgulamıştı.

Kamu bankalarında üst sınırın yüzde 140, alt sınırın da yüzde 160 artması üzerine özel bankalar da harekete geçerken, promosyon ödemelerinin nakit bazda en düşük 15 bin liraya kadar yükselmesi bekleniyor

EYT ile birlikte emekli sayısının artması bankaların emekliler için promosyon savaşında cepheyi büyütmüştü. Banka promosyonu başvuruları ilgili bankanın şubelerinden, internet bankacılığından mobil uygulaması üzerinden ATM'lerden ve SMS yöntemiyle yapılabiliyor.

Promosyon ödemelerinden yararlanabilmek için maaş ödemelerinin 3 yıl boyunca ilgili bankadan alınacağına dair taahhüt verilmesi gerekiyor.

MAAŞ TAŞINABİLİR

Emekliler, promosyon hesaplarına göre maaşlarını başka bankaya taşıyabiliyor. Maaşlarını taşımak isteyenler, bankaya bildirim yapmak zorunda. Bildirim banka şubelerinden veya e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

3 yıl dolmadan emekli maaşı taşımak için öncelikle cayma bedelini tamamen ödemek gerekir. Cayma bedeli promosyon tutarı üzerinden hesaplanıyor.

Yani aldığınız miktar ne kadarsa ödemeniz gereken bedel de ona göre belirlenir.

Emekli promosyonu 12 bin TL, tamamlanan taahhüt süresi 12 ay ise, ödenecek cayma bedeli 4 bin 800 lira oluyor.

EMEKLİ MAAŞI PROMOSYONU NEDİR? PROMOSYON ALMAK İÇİN ŞART VAR MI?

Banka promosyonu tüm emekli aylığı alan herkese tanına ek prim uygulamasıdır. Promosyon sistemine katılmak için üç yıllık taahhüt süresi dolanlar ya da emekli maaşını yeni alacaklar promosyon başvurusu yapabiliyor. Promosyondan yararlanmak isteyenler hesaplarının bulunduğu bankaya giderek sözleşme imzalamak zorunda.

Staj ve çıraklara erken emeklilik hakkı olmalı! Masa başı ayrımcılığına son Staj ve çıraklara erken emeklilik hakkı olmalı! Masa başı ayrımcılığına son

PROMOSYON MİKTARI ARTTIRILABİLİR Mİ?

Kamu ve özel bankalar düzenledikleri kampanyalarla emekliler için avantaj yaratan fırsatlar sunuyorlar. Emekli maaşına göre belirlenen promosyon miktarları, müşterilerin banka kampanya tekliflerini detaylı karşılaştırılarak en avantajlı seçenek tercih edilerek arttırılabilir.

Bankalar promosyon miktarının yanı sıra; ayrıca uygun şartlarla kredi çekme imkanı, emekli maaşı yatmadan bir kaç gün önce faizsiz para çekme gibi avantajlı tekliflerde bulunabiliyor.

EMEKLİ MAAŞI BAŞKA BANKAYA TAŞINABİLİR Mİ?

Emekliler, daha önce üç yıllık süre taahhüdünde bulunmuş olsa bile, bu süre dolmadan daha fazla avantajı sunan farklı bir bankaya maaşını taşıyabilir. Ancak daha önce imzaladıkları protokoldeki şartlara dikkat edilmeli.

Önceden imzaladığı protokoldeki avantajları kaybederken, yeni banka ile üç yıllık bir taahhüt imzalama zorunluluğu ve otomatik ödeme talimatı gibi koşulların kabul edilmesi talebi gelebilir. Bunun için her bankanın önerisi dikkatlice incelenmeli.

MAAŞ TAŞIMADA NE KADAR CAYMA BEDELİ ÖDERİM?

Üç yıl dolmadan emekli maaşını taşımak istenirse cayma bedeli ödemesi gündeme gelir. Bankalar, verdikleri promosyon tutarlarına göre belirlenen cayma bedelini emekliden alarak protokolü fesh ederler. Ne kadar promosyon alınıyorsa ödenmesi gereken cayma bedeli de ona göre belirlenir.

Örneğin, üç yıl için 6 bin TL promosyon alan bir emekli, 1 yıl sistemde kaldıktan sonra geriye kalan iki yıllık taahhüt süresinden kaynaklanan cayma bedeli olarak bankaya 4 bin TL geri ödemek zorunda. Bankalar, emekli maaşı promosyonu bozulduğu için vatandaşa ödediği tüm promosyon miktarını talep edemez.

GÜNCELLEME SÜRECİNDE MAAŞI TAŞIMAK ZORUNDA MIYIM?

Emeklilerin anlaşma yaptığı bankalar, hükümetin açıkladığı promosyon güncellemesine katılmış ve tercih edilebilir bir promosyon miktarı belirlemişse aynı bankada kalınabilir. Güncellemede sunulan fırsatları uygun bulmayan emekliler, diğer bankalara maaşlarını taşıyabilirler.

KAMU BANKALARI GÜNCELLEMESİNE ÖZEL BANKALAR DA KATILACAK MI?

Bankalar promosyon yarışında müşteri kaybetmemek için cazip faiz oranları, ödeme kolaylıkları, emekli kredisi gibi çeşitli avantajlar sunuyor. İktidarın kamu bankalarında promosyon miktarlarını 8 ila 12 bin TL arasında güncelleme kararı özellikle bu oranın altında kalan özel bankaları harekete geçirdi.

Müşterilerinin kamu bankalarına kaymasını önlemek isteyen özel bankalar, hem promosyon miktarını arttırarak hem de uygun şartlarda kredi gibi vaatlerle protokollerini yenilemek için ilgili devlet kurumlarıyla temas trafiği içinde.

Bazı bankalar şimdiden iktidarın kamu bankaları için açıkladığı 8 – 12 bin TL arası güncelleme rakamlarının üzerine çıkma kararı aldı.

BANKALAR NEDEN PROMOSYON VERMEK İÇİN TELAŞ İÇİNDE KAMPANYA DÜZENLİYOR?

Çünkü Bankalar, emekliler hangi kurumdan maaş alacaksa, o kurum ödemeyi banka hesabına iki üç gün önce gerçekleştiriyor. Bankalar repo, tahviller ve diğer kazanç getirici işlemlerle bu kısa süre içinde ciddi faiz geliri elde ediyor.

Bankalar bu kazanç kapısını daha da büyütmek için cazip kampanyalar düzenliyor. Son yıllarda maaşların yükselmesiyle birlikte bankaların verdiği promosyon miktarları da önemli ölçüde arttı.