banner239
banner218

Konkordato nedir? Neden ilan edilir?

'Konkordato nedir?' sorusu son zamanların en çok araştırma konusu olmuş durumda... Ayakkabı firması Hotiç'ten sonra bir diğer köklü ayakkabı firması olan Yeşil Kundura'nın da konkordato ilan etmesi bu soruyu tekrar gündeme getirdi. İşte detaylar...

Konkordato nedir? Neden ilan edilir?

Son zamanlarda birçok firma konkordatoya başvuruyor. Son olarak Hotiç'ten sonra bir başka ayakkabı firması Yeşil Kundura konkordatoya başvurdu. Yeşil Kundura Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kızanlıklı, ödemelerdeki güçlükleri bertaraf etmek, ticari faaliyetleri korumak amacıyla konkordatoya başvurduklarını belirtti. Bu son yaşanan gelişme sonrası "Konkordato nedir?" sorusu tekrar gündeme geldi.

KONKORDATO NEDİR?

Konkordato, "borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşma" olarak tanımlanıyor.

İflas talebinde bulunabilecek her alacaklı, gerekçeli bir dilekçeyle, borçlu hakkında konkordato işlemlerinin başlatılmasını isteyebilecek.

Konkordato talebi üzerine mahkeme, istenilen belgelerin eksiksiz olarak mevcut olduğunu tespit ettiğinde geçici mühlet kararı verecek ve borçlunun malvarlığının muhafazası için gerekli gördüğü bütün tedbirleri alacak.

Geçici mühlet, kesin mühletin sonuçlarını doğuracak. Mahkemece geçici mühlet kararı ticaret sicili gazetesinde ve Basın İlan Kurumunun resmi ilan portalında ilan edilecek, derhal tapu müdürlüğüne, ticaret sicili müdürlüğüne, vergi dairesine, gümrük ve posta idarelerine, Türkiye Bankalar Birliğine, Türkiye Katılım Bankaları Birliğine, mahalli ticaret odalarına, sanayi odalarına, taşınır kıymet Borsalarına, Sermaye Piyasası Kuruluna ve diğer ilgili yerlere bildirilecek.

Mahkeme, kesin mühlet hakkındaki kararını, geçici mühlet içinde verecek. Konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olduğunun anlaşılması halinde borçluya bir yıllık kesin mühlet verilecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 12:34
banner230