banner339
banner313

Kadın Girişimci Dut İle Önce Türkiye'yi Sonra Avrupa'yı Hedefliyor

Hayat Ağacı ve Ölümsüzlük Otu olarak tabir edilen DUT ile başlayan bir girişimcilik hikayesini sizlerle paylaşacağız...

Kadın Girişimci Dut İle Önce Türkiye'yi Sonra Avrupa'yı Hedefliyor
banner401
banner427

Girişimci Tijen Ziyal, Erzincan'ın Kemaliye ilçesini ziyareti sırasında tesadüfen ilgisini çeken beyaz dut üzerine araştırmalar yapmaya başladı. Benzersiz şifalı özellikleri nedeniyle 5 bin öncesine kadar uzanan yazılı verilerde, mitolojilerde ve kutsal kitaplarda duta ve dut yaprağına verilen önemi fark eden Ziyal, araştırmalarını bilimsel verilerle desteklemek istedi. Sağlık açısından en değerli “süper gıda”ların* başında gelen beyaz dut ve dut yaprağı ile ilgili Ar-Ge çalışmaları, Bezmiâlem Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Tübitak Gıda Enstitüsüiş birliği ile yürütülüyor.

Toprağın sunduğu hazineyi insana ulaştırma düşüncesi ile Immunflex markasını yaratan Tijen Ziyal, bugün dut kurusundan dut pekmezine, hatta dut unu ve dut yaprağı çayına kadar pek çok ürünü, besin değerini azami seviyede koruyarak, doğal ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin kullanımına sunuyor.

Ziyal, katma değerli ürünlerle büyümenin ülke açısından önemini vurgulayarak öncelikle ABD ve bazı Avrupa ülkelerini hedef pazarlar olarak değerlendiriyor ve 1 yıl içerisinde yurt dışına açılmaya hazırlanıyor.

Binlerce yıl öncesine dayanan efsanelerde “Hayat Ağacı” ve “Ölümsüzlük Otu” olarak tasvir edilen Dut Ağacı, şifalı özellikleriyle yeniden keşfedilerek tüketicinin kullanımına sunuldu. Kadın girişimci Tijen Ziyal, gerek içerdiği vitamin ve mineraller gerekse antioksidan özelliği ve insan metabolizmasına faydaları açısından hazine niteliğindeki dut meyvesi ve yaprağını, üniversite iş birlikleri ile yürüttüğü kapsamlı araştırmalar sonucunda çeşitli formlarda ürünleştirdi.

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezive Tübitak Gıda Enstitüsüile birlikte yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen dut ürünleri, Dut Kurusu, Pekmez, Çay ve Pastil kategorileri altında toplanıyor. Immunflexmarkası ile tüketiciye sunulan dut ürünlerinde kimyasal bulunmuyor; yüzde 100 organik olan ürünler, besin değerinin azami şekilde korunmasını sağlayan doğal ve sağlıklı koşullarda üretiliyor.

“Toprağın sunduğu şifayı görmezden gelemeyiz”
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 15:31

banner218