banner339
banner313

Altın fiyatları kritik veriye ne tepki verdi?

ABD enflasyon verisi öncesi 1784 dolar seviyesinde hareket eden ons altın fiyatı; kritik veri sonrası 1800 dolar seviyesine kadar yükseldi. Piyasanın uzmanları altın fiyatları üzerinde yaşanan hareketliliği hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi.

Altın fiyatları kritik veriye ne tepki verdi?
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Altın yatırımcısının gözü, bugün ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisindeydi. ABD enflasyon verisi öncesi 1784 dolar seviyesinde hareket eden ons altın fiyatı, beklentilerin altında gelen veri sonrası 1780 dolar seviyesine geriledikten sonra 1800 dolar seviyesine tırmandı; dolar endeksinde ise gerileme yaşandı. Ons altın fiyatı, saat 17.04 itibarıyla 1792 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Ekonomistlerin beklentisi, ABD enflasyonunun ağustos ayında sınırlı da olsa geri çekileceği yönünde olurken; ABD enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) varlık alımlarına ilişkin yol haritasını etkileyebileceği gerekçesiyle piyasalar açısından oldukça kritik görülüyordu.ABD temmuz ayı enflasyonu, yıllık bazda yüzde 5,4 seviyesine yükselerek 13 yılın en yüksek seviyesinde hareket ettirmeyi sürdürmüştü.

ABD ENFLASYONU

ABD’de yıllık enflasyon ağustos ayında beklentiler dahilinde yüzde 5,3 olurken; aylık enflasyonun ise yüzde 0,4 oranında artması beklenirken yüzde 0,3 seviyesinde artış gerçekleşti. 

ALTIN İÇİN UFUKTAKİ KÖTÜ HABER
Eral Karayazıcı - Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü

ABD enflasyon oranı beklentilerin oldukça altında bir gerçekleşmeye sahne olunca ilk piyasa reaksiyonu dolar negatif altın pozitif oldu. Geçen hafta 1830 dolar seviyesini test edip haftayı 1787 dolar ile tamamlayan ons altın, veri öncesi yine bu değere yakın işlem görüyordu.

Enflasyon verisini takiben ons altın 1800 dolara kadar yükselirken, dolar endeksinde de 92,6'dan 92,3'a kadar geri çekilme yaşandı. Düşük enflasyon altın adına oyun değiştirici olur mu derseniz açıkçası sanmıyorum. Çünkü, ABD Merkez Bankası (Fed) çok yüksek olasılıkla önümüzdeki üç toplantıdan birinde varlık alımlarında kesinti kararını alacak ve 2022 başından itibaren uygulayacaktır. Altın için ufuktaki kötü haber gibi görülebilecek bu beklenti gerçekleşip ajandadan düşmedikçe yaşanacak değer artışlarının geçici ve kısıtlı kalması daha muhtemel.

YÜKSELİŞLER SATIŞ FIRSATI

Bigpara yazarı ve fon yöneticisi Rıdvan Baştürk ise, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda "ABD enflasyon verisinden sonra aynı yerde kaldı. 1775 altına sarkarsa dikkat edelim baskı bölgesi olur. 1830/1844 altında kaldığı sürece yükselişler satış fırsatı verir" şeklinde değerlendirdi.
banner218