İlginç bir ülkede yaşıyoruz. Seçim öncesinde belediye başkan adayları neler söylüyorlar, seçildikten sonra neler yapıyorlar. Doktora tezi olabilecek kadar güzel bir konu.

İlçemizde Fatih Kapalı Pazar Yeri, Ata Mahallesi Kapalı Pazar Yeri ve kısmen kapalı olan Efekent Kapalı Pazar Yeri bulunmakta. Ama, en merkezi konumda olan, en fazla nüfusa hizmet eden ve en donanımlı olanı Fatih Kapalı Pazar Yeridir. Burası yüz binden fazla insana hizmet vermektedir.

Güzel Efeler ilçemizin en büyük ve kapsamlı Fatih Kapalı Pazar Yeri 2007 yılında yapımı tamamlanarak hizmete girmişti. O yıllarda düzenli bir pazar yeri olarak kullanılmayan alan yıllarca belediyenin kömür deposu olarak kullanıldı. Hatta o dönemde Fatih Mahalle Muhtarı Yıldız Karataş Taşcıoğlu ve mahalleliler, kömür deposu olmasını istemedikleri pazar yeri için uzun süre direnmişti. Yine seçimden sonra Aydınpost olarak mahalleleri dolaşıp halkın sorun ve isteklerini dinlemeye gittiğimizde Fatih Mahallesi Muhtarı başta olmak üzere herkes buranın pazar yeri olmasını istediklerini yüksek sesle söylemişlerdi.

2014 seçimlerinde yeni kurulan Efeler Belediye Başkanı olarak seçilen Mesut Özakcan 2017 yılında bu alanda Cuma Pazarı kurulmasını sağlamıştı.

Fatih Kapalı Pazar Yerinde bir süredir Cumartesi günleri Bit Pazarı kuruluyordu. Eskiden Salı Pazarı içinde, Tabakhane Deresi ile Ticaret Lisesi arasında kalan yolda kurulan Bit Pazarı Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay tarafından buraya taşınmıştı. Ancak şimdi Aynı Fatih Atay bu Bit Pazarını kaldırma kararı aldıklarını söylüyor.

Fatih Atay, yılbaşının ilk haftasından itibaren Fatih Mahalle sakinlerinden gelen yoğun şikayet nedeniyle pazarın kapatılacağını, pazar esnafının ise mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Daha önce bu pazar yerinin amacı doğrultusunda kullanılması için yoğun çaba harcayan Fatih Mahalle Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu başta olmak üzere pazarın kapatılması konusunda bin yedi yüz imza toplandığını söyleyen Fatih Atay; “Bit Pazarını ben değil, orada yaşayan insanlar istemiyor. Gece çok geç saatlerde ses şikayetleri geliyor. Konuyla ilgili çok yoğun şikayetler aldık. Bit Pazarının orada kurulmasını bizzat ben sağlamıştım, fakat şikayetler nedeniyle kapatmak zorunda kalıyoruz. Ekonominin bu kadar zor olduğu bir dönemde geçimini bununla sağlayan esnafımızı mağdur etmemek için elimden geleni yapacağım. Ben Efeler halkına hizmet için varım” dedi.

İlçemizde on binlerce üniversite öğrencisi bulunmakta ve ikinci el eşya alımı konusunda en büyük kitleyi onlar oluşturuyor. Ayrıca ekonomik olarak gücü yeterli olmayan önemli bir kitle yine bu pazardan eşya satın alıyor. Bu tür pazarlar adeta dar gelirli insanların ve öğrencilerin ihtiyaçlarına daha uygun fiyatla ulaşma olanağı sağlayan dayanışma platformlarıdır. Bu pazardan çok sayıda kişi ekmek yiyor ve çok sayıda insan fayda sağlıyor. Eğer Fatih Atay gerçekten halka hizmet etmek istiyorsa Fatih Kapalı Pazar Yeri için uyulması gereken yeni kurallar getirerek Bit Pazarının orada kalmasını sağlamalıdır.

Ayrıca gerçekten halka hizmet istiyorsa pazar yerinin diğer boş günlerinin birinde kadınların el emeği pazarının kurulmasını sağlamalı, yine başka birinde yine kadın üreticilerin katılacağı üretici pazarı kurulmasını sağlamalıdır. Başka bir günde ise sadece sertifikalı organik ürünler pazarı kurulmasını sağlamalıdır. Böylece pazar yeri daha verimli olarak kullanılmış olur, hem de çok sayıda insana yeni ekmek kapısı açılmış olur.

Ayrıca o alanda yapılan evlerin çoğu pazar yeri açıldıktan sonra yapılmış, yani o evleri alırken orada kapalı pazar yeri olduğunu bilerek aldılar. Şimdi pazar yerini istemiyoruz demek abesle iştigalden başka bir şey değildir.

Eğer Fatih Atay gerçekten halka hizmet etmek istiyorsa ilgili kanun gereği başta Salı Pazarı olmak üzere açıkta kurulan pazar yerlerini kapalı pazar yerine dönüştürmeli, böylece hem pazarcı esnafını, hem de kent halkını sıcaktan, soğuktan, yağmurdan korumalıdır. Ayrıca sokak pazarları itfaiye ve ambulans gibi insan canını koruyan ve taşıyan araçların giriş çıkışına engel oluşturmaktadır. Herhangi bir pazarın kurulduğu yerde birisi kalp krizi geçirirse veya bir yangın durumu söz konusu olursa bunun vebali tamamen belediye başkanına aittir.

Bir anekdot:

Bundan yirmi iki yıl önce, Paris'e gittik. Kentin Büyükşehir sınırları içinde kırk bin nüfuslu kasabada bir hafta kaldık. Sitelerin ortasında halka açık otopark olarak kullanılan alanda Cumartesi günleri halk pazarı kuruluyor dediler. Sabah erken saatte uyandığımda otoparkın boş olduğunu, pazarcıların yerleşmeye başlamasına şahit oldum. Öğleden sonra tekrar oraya gittiğimde kimsenin kalmadığını, araçların tekrar park ettiğini gördüm. Sorduğumda; pazarcı esnafın saat altından itibaren geldiklerini, saat yedide satışın başladığını, öğlen on ikide satışın bittiğini ve bir saat içinde esnafın ortalığı temizleyerek orayı terk ettiğini öğrendim. Kural net, saatler belli, herkes üzerine düşeni yapıyor. Esnaf yerde bir çöp dahi bırakmıyor, kural net, ceza ağır. Efeler Belediyesi burada pazar kurallarını yeniden belirleyip işi kolaylıkla düzene koyabilir. Hiç zor değil.

Sonuç olarak; alınan bu karar halkın yararına değildir. Fatih Atay sosyal medyada yapılan yorumları okusun ve bu kararını gözden geçirsin. Orada kesin olarak Bit Pazarı olmayacaksa Pazar günleri Efekent Pazar Yerinde sergi açabilsinler. Diğer önerilerim için yine Efekent Pazar Yeri kullanılabilir.

"Unutma, insanların çıkarları değiştiğinde zihniyetleri ve davranışları çabuk değişir." (Arthur Schopenhauer)

Efeler Belediyesi Bit Pazarı'nı kapatıyor Efeler Belediyesi Bit Pazarı'nı kapatıyor