banner339
banner313

Ukrayna'da yeni bir ateşkes sağlandı

Almanya ve Fransa'nın girişimiyle Ukrayna'nın doğusunda savaşan taraflar arasında ateşkes sağlandığı açıklandı.

Ukrayna'da yeni bir ateşkes sağlandı
banner401
banner427

Ukrayna'nın doğusunda savaşan taraflar arasında perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere yeni bir ateşkes anlaşması sağlandı. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ilk etapta bir hafta geçerli olması öngörülen ateşkesi kabul ettiklerini duyurdu.

Bu açıklamadan önce Rusya yanlısı ayrılıkçı güçler de gece yarısından itibaren yürürlüğe girmesi planlanan ateşkese uyacaklarını bildirmişlerdi.

Almanya ile Fransa'nın arabuluculuğu

Ateşkes üzerindeki anlaşma, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko'nun Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ile Kiev'deki görüşmesi sonrası açıklandı.

Ateşkes kararının ardından bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, “Başkan Poroşenko'nun, Ukrayna'nın da ateşkese uyacağını açıklamasından mutlu ve memnunuz“ dedi.

Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçı güçler arasında kağıt üzerinde 2015 yılının şubat ayından bu yana bir ateşkes olsa da taraflar sık sık bu anlaşmayı bozuyor. Almanya ile Fransa'nın uzun süredir arabuluculuk yapmaya çalıştıkları savaşta şu ana dek yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa/ET/HS

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 22:38
banner218