banner339
banner313

Toner: İlişkileri sonlandırmaya çok yakınız!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya ile Suriye hakkında diplomatik ilişkileri henüz sonlandırmadıklarını belirterek, "Rusya ile önümüzde farklı seçenekler var. Bunlardan birçoğunun sonucu çok iyi değil, bu yüzden kapıları biz tamamen çarp

Toner: İlişkileri sonlandırmaya çok yakınız!
banner401
banner399

Toner, günlük basın toplantısında Washington ve Moskova arasındaki  Suriye'ye ilişkin gerginlik hakkında konuştu.

Mark Toner, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İsrail'den dönüşü  sırasında Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda konuştuğunu söyledi.

Toner, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin henüz sona  ermediğini belirterek, "Hala aynı noktadayız. Kapıları tamamen kapatmadık.  Rusya'nın henüz Suriye’de bizim görmek istediğimiz adımları atmaması nedeniyle  ilişkilerin sona ermesine çok yakın bir noktadayız." diye konuştu.

Rusya ile Suriye'de diplomatik bir çözüm arayışı için çok fazla mesai  harcadıklarını belirten Toner şunları kaydetti:

"Burada daha önce konuştuğumuz gibi önümüzde farklı seçenekler var.  Bunlardan birçoğunun sonucu çok iyi değil, bu yüzden kapıları biz tamamen çarpıp  kapatmadan meselenin ciddiyetinin bizim ve Rusya tarafından anlaşıldığından emin  olmak istiyoruz."

Toner, Suriye'de taraflar arasında gerilimin daha da artmasından  çekindiklerini dile getirerek, "Diplomatik sürecin öldüğünü kabul etmemiz  durumunda gerilimin artmasını istemeyiz, fakat diplomasi sona ererse pekala sonuç  bu olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Toner, Washington ve Moskova ilişkilerinin yaşam destek  ünitesinde olduğunu, fakat ünitedeki çizginin henüz düz olmadığını söyledi.

Barack Obama yönetiminin Halep'teki gelişmelerin ardından Rusya'ya  daha fazla yaptırım uygulayıp uygulamayacağı yönündeki soruyu da cevaplandıran  Toner, Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanmasının seçeneklerden birisi olduğunu  kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 00:13
banner218