banner158
banner218

Libya'da Hafter'in savaş uçağı düşürüldü

Merkezi hükümete bağlı güçler, başkent Trablus'a saldıran General Hafter'e ait bir jeti vurdu.

Libya'da Hafter'in savaş uçağı düşürüldü
banner216

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı  güçler, başkent Trablus'un güneyinde General Halife Hafter'e bağlı bir savaş  uçağını düşürdüğünü duyurdu. 

UMH'nin yürüttüğü "Burkan el-Gadab" (Öfke Volkanı) operasyonuna ait  sosyal medya hesabından yapılan açıklamada,  güçlerinin Trablus'un güneyinde Vadi  er-Rabi bölgesinde Hafter'e bağlı bir savaş uçağını düşürdüğü belirtildi.

Açıklamada, pilotun durumuna ilişkin bilgi verilmezken, Hafter güçleri  tarafından da konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Libya'nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter,  başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine  UMH birlikleri de "Burkan el-Gadab" operasyonunu başlatmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Libya'da 10 gündür devam eden çatışmalarda  ölü sayısının 121, yaralıların da 561'e yükseldiğini açıklamıştı.

Meşruiyet krizinin 2011 yılından bu yana sürdüğü Libya'da,  uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti birlikleri ile Hafter'e  bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 18:04