banner158

İran'da sel ve yıldırım 20 can aldı

Bazı eyaletlerde 8 Mayıs'tan bu yana etkili olan şiddetli yağışın yol açtığı sel felaketi ve yıldırım nedeniyle 37 kişi de yaralandı.

İran'da sel ve yıldırım 20 can aldı
banner192

İran'ın çeşitli eyaletlerinde 8 Mayıs'tan bu yana etkili  olan şiddetli yağışın yol açtığı sel ve yıldırımlar 20 kişinin ölümüne, 37  kişinin yaralanmasına neden oldu. 

İran Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi, devlet medyasına  yaptığı açıklamada, 8 Mayıs'tan bu yana Erdebil, Doğu Azerbaycan, Batı  Azerbaycan, Zencan, Horasan-ı Rezevi, Güney Horasan, Çaharmahal-Bahtiyari,  İsfahan, Kirmanşah, Kürdistan, Fars, Huzistan, Kirman, Loristan, Merkezi,  Kohgiluye-Buyer Ahmed ve Gilan eyaletlerinde etkili olan şiddetli yağışın yol  açtığı sel felaketi ve yıldırım nedeniyle 20 kişinin öldüğünü, 37 kişinin  yaralandığını belirtti.

Söz konusu kişilerden 2'sinin sel sularına kapılarak, 18'inin ise  yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybettiğini aktaran Halidi,  37 yaralının da  tedavi altına alındığını kaydetti. 

İran'da 17 Mart'ta başlayan şiddetli yağışlarda da 78 kişi yaşamını  yitirmişti. İran Kriz Yönetimi Kurumu Halkla İlişkiler Müdürü Ali Bahtiyari, 25  eyalette toplam 235 şehir ve 4 bin 304 köyün etkilendiği sel felaketinde 78  kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık bin kişinin yaralandığını belirtmişti.  İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli de maddi zararın 7 milyar 619 milyon  dolar olduğunu kaydetmişti. İran'daki selzedelere yardım için harekete geçen Türk  Kızılay ekibi, İran Kızılayı ile ortak organizasyonlarla afet bölgelerine 5 tır  insani yardım malzemesi ulaştırmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 15:34
banner184