banner339
banner274

Esad'dan İdlib tehdidi

Suriye'deki rejimin lideri Beşşar Esad, İdlib'e sığınan yüzbinlerce sivili ve Sivil Savunma çalışanlarını terörist olarak niteledi ve öldürmekle tehdit etti.

Esad'dan İdlib tehdidi
banner475

Suriye'deki rejimin lideri Beşşar Esad, İdliblileri ve Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) çalışanlarını öldürmekle tehdit etti.

Esad, Rus TASS haber ajansına dün verdiği röportajda, "İdlibliler ya teslim olacak ya da ölecek." ifadesini kullandı.

Röportajda, İdlib'in öncelikleri arasında olduğunu söyleyen Esed, Özgür Suriye Ordusu ve Sivil Savunma çalışanlarını da "terörist" olarak nitelendirdi.

HEDEF İDLİB

Rejimle anlaşmayı kabul etmeyen Sivil Savunma görevlilerini "bitireceği" tehdidinde bulunan Esad, şimdiki hedeflerinin İdlib olduğunu vurguladı.

Esad, ülkenin birçok noktasındaki rejim saldırılarından kaçarak yüzbinlerce sivilin sığındığı İdlib'deki sivilleri işaret ederek, "Teröristler her neredeyse gerekeni yapacağız." diyerek, yaklaşık 3 milyon sivili tehdit etti.

Suriye'nin kuzeybatısında, Türkiye sınırındaki İdlib, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmişti. Ancak Esad rejimi ve destekçisi Rusya, İdlib'e zaman zaman saldırmaya devam ediyor.

AA

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 12:16
banner218