banner158
banner218

BM'de ABD-İran gerilimi!

BMGK, balistik füze denemesi  yapmakla suçlanan İran'ın füze programını görüştü. ABD İran'ın kınanması çağrısı  yaptı, İran ise füzelerde nükleer savaş başlığı kullanımı iddialarını yalanladı.

BM'de ABD-İran gerilimi!
banner216

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi  (BMGK), balistik füze denemesi yapmakla suçlanan İran'ın füze programını görüşmek  üzere toplandı. 

İngiltere ve Fransa'nın talebiyle toplanan BMGK, kapalı oturumda  İran'ın füze denemesi yaptığı iddialarını görüştü. ABD, İran'ın füze denemeleri  nedeniyle kınanması çağrısı yaptı. İran ise füzelerde nükleer savaş başlığı  kullanımı iddialarını yalanladı.

İran'ın BMGK kararını ihlal ettiğini savunan ABD'nin BM Daimi  Temsilcisi Nikki Haley, toplantı öncesi yaptığı yazılı açıklamada, İran'ın son  balistik füze denemesinin tehlikeli ve endişe verici olduğunu belirterek  Tahran'ın "provokatif füze denemesi"nin kınanması çağrısı yaptı.

ABD'nin çekildiği İran ile varılan nükleer anlaşmayı destekleyen  2231  sayılı BMGK kararı, İran'a nükleer silah başlıkları taşıma kapasitesine sahip  balistik füzelerle ilgili faaliyetlerde bulunmaması çağrısı yapıyor.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce ise İran'ın füze  denemesinin BMGK kararına ters düştüğünü söyledi.

  

Fransız Büyükelçi François Delattre da İngiltere'yle aynı endişeyi  dile getirerek İran'a balistik füzelerle ilgili tüm aktivitelerini durdurma  çağrısında bulundu.

İran ise BM Daimi Temsilciliği üzerinden yaptığı açıklamada, füzelerde  nükleer savaş başlığı kullanımı iddialarını yalanlayarak Tahran'ın BMGK  yaptırımını ihlal etmediğini savundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ın çeşitli savaş başlıkları  taşıma kapasitesine sahip orta menzilli bir füze denemesi yaptığını belirterek  "Bu füze, İran'ın Avrupa'nın bir bölümünü ve Orta Doğu'da herhangi bir yeri vurma  menziline sahip. Bu füze denemesi, BMGK'nin 2231 sayılı kararını ihlal ediyor.  İran'a nükleer silah taşıma kapasitesine sahip balistik füzelerle ilgili tüm  eylemlerini derhal sona erdirmesi çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini  kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 07:18