banner339
banner274

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil toplantı kararı aldı

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Deyr Ez-Zur’a saldırısında 62 rejim askerinin öldüğünü iddia eden Rusya'nın talebi üzerine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) acil toplanacak.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil toplantı kararı aldı
banner401
banner399


BMGK başkanlığından yapılan açıklamada, Konsey üyelerinin saat  19.30'da (TSİ: 02.30) kapalı toplantıda bir araya geleceği kaydedildi.
 
Rusya Savunma Bakanlığı, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin  Suriye'nin doğusundaki Deyr Ez-zur ilinde Beşşar Esed rejimine ait bir askeri  üssü vurduğunu ve rejimin verdiği bilgiye göre 62 askerin öldüğünü, 100’den  fazlasının da yaralandığını duyurmuştu.
 
ABD ile Rusya'nın Kurban Bayramı'nda Suriye'de çatışmaların durması konusunda vardığı anlaşma, 12 Eylül Pazartesi günü Suriye yerel saatiyle 18.45'te  yürürlüğe girmişti. Önce 1 hafta süreceği açıklanan ateşkesin daha sonra iki gün  uzatılması konusunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un anlaştığı bildirilmişti.
  
Öte yandan, anlaşma kapsamında Halep'e gönderilmek istenen BM yardım kamyonları ise rejimin gerekli izinleri vermemesi ve tarafların güvenlik  garantisi sağlamaması nedeniyle 4 gündür Türkiye'de bekliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2016, 02:04
banner218