banner339
banner313

AB'den skandal Gazze açıklaması!

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yaptığı hava  saldırıları sonucu şehit düşen Filistinli sayısı 17'ye, yaralı sayısı ise 110'a  yükselirken, Avrupa Birliği (AB), Gazze'den İsrail'e yönelik roket atışlarının acilen sonlandırılması çağrısında bulundu.

AB'den skandal Gazze açıklaması!
banner475

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica  Mogherini, yazılı açıklamasında, "Gazze'deki Filistinli militanların gelişigüzel  roket atışları acilen sonlandırılmalı. AB, İsrail'in güvenliğini güçlü bir  şekilde desteklediğini tekrar vurguluyor." ifadelerini kullandı.

İsrail halkına başsağlığı dileyen Mogherini, roket atışlarının İsrail  halkına "tarif edilemez" acılar yaşattığını ve şiddeti körüklediğini kaydetti.

Mogherini'nin, açıklamasında İsrail'in hava saldırıları sonucu şehit  olan ve yaralanan Filistinlilere değinmemesi dikkati çekti.

İsrail-Gazze arasındaki gerginlik

Gazze Şeridi'nde cuma günü keskin nişancı ateşiyle iki İsrail  askerinin yaralanmasının ardından bölgede şiddet tırmanmıştı. İsrail tarafından  sivil yerleşim bölgelerine düzenlenen hava saldırılarına karşılık Gazze'den roket  atışları gerçekleştirilmişti.

Bu gelişmelerin ardından İsrail ordusu, dün abluka altındaki Gazze  Şeridi'nden çok sayıda roket atılmasını gerekçe göstererek savaş uçaklarıyla  bölgeye hava saldırısı başlatmıştı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, dünden bu yana Gazze'de Hamas'ın  askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ve İslami Cihad'a ait 220'den fazla  hedefin vurulduğu, Gazze'den de İsrail tarafına 600 roket atıldığı ifade  edilmişti.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde birçok yapıyı hedef aldığı  saldırılarda içinde AA'nın ofisinin de bulunduğu bina yıkılmıştı. Yardımeli  Derneği ise dün akşam İsrail'in, Gazze'de bürolarının bulunduğu binayı da  bombaladığını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2019, 21:10
banner218