Ülkemizde her yıl kalp krizine bağlı ölümlerin Kurban Bayramı ve sonraki günlerde olduğunu biliyor muydunuz?  Sıcakların etkisiyle oluşan dehidratasyon ve artan et, tatlı ve doymuş yağ tüketimi birde sigara ve stresle birleştiğinde maalesef birçok kalp hastasında ciddi riskler doğurabilmektedir. Bayramda ailecek kurulacak sofraların baş tacı ‘’Kurban Kavurmasını’’ diyetisyeninizden en sağlıklı tarifini bu haftaki yazımızda siz değerli okurlarımız için yazdık.

EN SAĞLIKLI KURBAN KAVURMASI

 

         Öncelikle etin en iyi pişirilme yöntemi kendi suyunda haşlama ve mangal ile kömür arasındaki mesafenin en az 10 cm olduğu ızgara yöntemi olduğunu unutmamak gerekir. Bu yılda sofralarda en fazla tercih edilen Kurban etini kavurma yönteminde ise dikkat edilmesi gerekenlerin başında etin kesimden sonra iç sıcaklığını kaybettikten sonra buzdolabında +4 derecede küçükbaş ise 1 gün, büyükbaş ise en 2 gün olacak şekilde yıkanmadan dinlendirilmedir.

·        Ölüm katılığı dediğimiz rigor mortisi tamamlamış kurban etini kanını iyice süzdürülüp yıkandıktan sonra pişirme yöntemine geçebilirsiniz.

·        Kavurma için etin yumuşak bölümleri olan sırt kasları sağlıklı bir sindirim için tercih edilmelidir ve içine sakatat dediğimiz organ etleri karıştırılmamalıdır. Çünkü en fazla kanlanan dokular olması nedeniyle, kist ve parazit riski fazla olan organ etleri insan sağlığı açısından risklidir.

·        Etinizin görünen tüm dış yağlarını sıyırmalı ve kuşbaşı büyüklüğünde doğramalısınız.

·        Etiniz için en iyi kap seçimi çelik veya döküm bir tava olmalıdır.

·        Etinizi kavurmadan önce tencerenize ilave yağ (tereyağ, sıvı yağ, kuyruk yağı vb. ) koymamalı, kendi yağında yavaş yavaş döndürerek pişirmelisiniz.

·        Pişirme esnasında ette sertleşme olmaması için tuz kullanılmamalı, oksidasyonu önlemek için ise mutlaka sülfürlü gıdalardan soğan ve sarımsak koyulmalıdır. 

·        Etin lezzetini arttırmak ve okside olmasını önlemek için baharatlardan tane karabiber, kekik, kimyon eklenebilir.

·        Hazırladığınız kavurmayı porsiyonlamaya geldiğimizde yetişkinler için yaklaşık 5 yemek kaşığı kadar (150 gram/günlük tüketim miktarı ) alınması önerilmektedir. Yanında bol yeşillikli salata ve 1 dilim esmer ekmek veya lavaş tercih edilebilir. Yemekten 2 saat sonra hazmı kolaylaştırmak için kimyonlu rezene çayları ya da düşük sodyumlu sade maden suları tercih edilebilir.

 

Bu bayramda sevdiklerinizle sağlıklı sofralarda buluştuğunuz güzel bir bayram dilerim, bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın...

Gluten çıkmazı Makale: Gluten çıkmazı