Değerli okuyucularım ve dostlarım, geçen hafta Aydın’ın İncirliova ilçesinde yaşanan domuz eti skandalı Aydın’ın Türkiye’de fazlasıyla konuşulmasını sağladı. Ulusal ve yerel medya olayı günlerce sayfalarına taşıdı. Bir yanda kasaplar, başta çöp şişçiler olmak üzere bir yanda lokantalar çok büyük töhmet altında kaldı. Piyasa, Aydın’da DOMUZ ETİ KULLANILDIĞI ŞÜPHESİYLE çalkalandı.

Biz gazeteciler önümüze düşen konuları yazıyoruz. İstanbul’da gittiğim her ortamda dostlarım bana “Ahmet Bey, maşallah Aydın et sorununu halletmiş; yemekler ucuzlamış” dediler. Devamla, “YEMEKLERİNİZDE, ÇÖP ŞİŞLERİNİZDE, TANDIR KEBANIZDA, PİDENİZDE DOMUZ ETİ KULLANIYORMUŞSUNUZ” diye de eklediler. Dilimin döndüğü kadar “Yok efendim, bizim esnafımız domuz eti kullanmaz. Böyle bir şey yok.” dedim. Ne var ki fayda etmedi. Ne söylesem ne yapsam ikna olmadılar. “Ama Ahmet Bey, benzer bir olay yıllar önce de yaşanmıştı. COŞKUN isimli bir kasapta tonlarca domuz eti yakalanmıştı. İş yeri sahibinin hala hapiste olduğunu biliyoruz.” dediler. “Duyduğumuza göre, bu kişi konuşmasın diye de domuz eti verdiği lokantalar ve çöp şişçiler kendisine bir de para gönderiyorlarmış” iddialarına cevap bile veremedim.

Tam bu ifadelerle kafam karışmışken sözkonusu haberi Aydınpost’la birlikte gündeme getiren Denge TV’nin sahibi Emin Aydın Bey’i daveti üzerine ziyaret ettim. Burada Emin kardeşimin, bir çöp şiş lokantası sahibiyle yaptığı telefon görüşmesine şahit oldum. Karşıdaki kişi, “Evet ben mevzuyu biliyorum. Coşkun benim hapishaneden arkadaşımdı. Konuşmasın diye Aydın’da DOMUZ ETİ VERDİĞİ LOKANTALAR VE ÇÖP ŞİŞÇİLER hala kendisine hapishanede para gönderiyorlar” dedi. Bu ifadeleri duyunca şok oldum. Böylece, İstanbul’da dostlarımın iddialarının doğruluğu da teyit edildi.

Bu dostlarım ayrıca, “Ortaya çıkan bu son olaydan sonra BODRUM, MARMARİS, DİDİM ve FETHİYE’YE giderken çöp şiş ve pidesini çok sevdiğimiz ORTAKLAR ve SÖKE’de değil Balıkesir ve Manisa’da mola veriyoruz.” dediler. Gerekçeleri ise normal olarak Aydın’da DOMUZ ETİ vakalarının sık sık tekrarlanması ve sorunun bir türlü çözülememesi. Peki sorunu kim çözecek?

MESELEDEN KOLLUK KUVVETLERİ, GIDA ve TARIM, SAĞLIK ile ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜKLERİ, yani Valiliğe bağlı kurumlar sorumlu.

Aydın Valiliği Basın Bürosu’ndan bu bağlamda bir açıklama geldi: “KONUYLA İLGİLİ OLARAK LOKANTALARDA YEMEKLERDEN NUMUNE ALINARAK GEREKLİ DENETİMLER YAPILMAKTA, AYRICA ARAŞTIRMALAR SÜRDÜRÜLMEKTEDİR.”

 

Değerli dostlar bu konuyu halının altına süpürmek demek. Bir basın toplantısı düzenleyerek yerel ve ulusal basına bir açıklama yapma gereği bile duymuyorlar. Başta turizm cenneti Kuşadası ve Didim olmak üzere ilçe belediyeleri lokantalarda DOMUZ ETİ KULLANILDIĞI algısının yerleşmesine sebep oluyor. Devlet kurumlarının bir çözüm üretmeleri gerekiyor.

 

Telefondaki lokanta sahibi ayrıca, “Bu DOMUZ ETİ faciasından sonra perişan olduk.” diyor. Germencik Belediye Başkanı çok yerinde bir adım atarak esnafla toplantı yaptı ve ORTAKLAR’DAKİ ÇÖP ŞİŞÇİLERİN DOMUZ ETİ KULLANMADIKLARINI AÇIKLADI. KENDİSİNİ, BU YERİNDE GİRİŞİMİ VE ESNAFI DESTEKLEMESİNDEN DOLAYI KUTLUYORUM.

  

“ALLAH AŞKINA DEVLETİMİZ NERDE? Bu eti satan da belli alan da. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Perişan olduk.” DİYOR ÇÖP ŞİŞCİ ESNAF. DEVLETİMİZ neyi bekliyor? Bu işe karışanları bir an evvel yakalasın ve teşhir etsin” diye devlete sitemde de bulunuyor.

Değerli okuyucularım,

Esasında bu DOMUZ SÜLALESİ sorununu temelden çözmek gerekiyor. Ancak, HAYVANSEVERLER VE YABAN HAYATI KORUMA DERNEKLERİ devreye girerse çözüme ulaşmak çok zor. Aydın’da devleti temsil edenlerin ortaya bir çözüm getirmeleri gerekiyor.

Gelin görün ki bu yönde bir çaba göremiyoruz. BU DOMUZ SÜLALESİNDEN çiftçimiz de çok mustarip. Zira bu sülale, tarlaları ve meyve bahçelerini de tarumar ediyor.

Çıtayı öyle bir yere çıkardı ki Aydınpost’ta yer alan haberden öğrendiğimize göre artık PLAJLARA BİLE İNMEYE BAŞLADI.

   

Devleti yönetenlerin konuyla ilgili ivedi tedbirler alması lazım. İleride bu domuz sülaleleri maazallah insanlara da saldırır. Şimdiden uyarıyorum.

Çiftçiler devleti yönetenlere, “Biz tüfekle DOMUZLARI ÖLDÜRÜRSEK KANUNEN suç olur mu? Vurduğumuz domuzların leşleri ne olacak? Devletin konuyla ilgili bir önerisi var mı?” diye soruyorlar.

Değerli okuyucularım, Kurban Bayramı yaklaşıyor. Sakın ola kesildiğini görmediğiniz hayvanların etlerini kurban eti diye evinize sokmayın.

Bir kasap kardeşimle konuştum. “Ahmet Ağabey, DOMUZU kesip kollarını ve bacaklarını kasapta çengele assanız kimse onun DOMUZ ETİ OLDUĞUNU ANLAMAZ. AYNI DANA ETİ GİBİ DURUR” deyince vallahi korktum.

Hepinize mutlu bayramlar dilerim.

Sn. Cavit Çağlar'la gerçekleştirdiğimiz temaslar Makale: Sn. Cavit Çağlar'la gerçekleştirdiğimiz temaslar