Değerli okuyucularım ve dostlarım günaydınlar. Hepinize iyi haftalar diliyorum. İnsanoğlu uçar kuş misali. Hele de günümüzde mesafeler daha da kısalıyor. İnsanların acıları ve sevinçleri, vatanın birlik ve beraberliği, bunların hepsi biz basın mensuplarını ilgilendiriyor. Bizler sevinçler, başarılar ve mutluluklara, olumlu ve olumsuz her şeye ortak oluyor ve bunları kâğıda döküyoruz.

Türkiye, Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep başta olmak üzere birçok ili içine alan bir deprem felaketi yaşadı. Aydın da deprem felaketi yaşamaya aday şehirlerden biri maalesef. Ne yazık ki bu konuda hiçbir hazırlık yok. Yaşananların ve bölge insanının sorunlarının unutturulmaması ve devlet ile topluma duyurulması için basın mensuplarına çok büyük görev düşüyor. İşte bu görev bilinciyle ben de Kahramanmaraş’ı yazmayı tercih ettim.

Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden KİPAŞ ile MAREN HOLDİNGLERİN sahipleri Sn. Hanefi ve Ahmet Öksüz, Sn. Sinem Dede Bayraktar Kahramanmaraşlı. Bu holdinglerin Aydın’daki enerji ve sanayi yatırımları 3 milyar dolara ulaşmış durumda. Yüzlerce kişiye ekmek veriyorlar. Aydın’a katkıları çok büyük.

Depremde Kahramanmaraş’ta yüzlerce insan vefat etti, sanayi tesisleri harap oldu. DEPREMDE KAHRAMANMARAŞ’IN YARDIMINA KİMLER KOŞTU BİLİYOR MUSUNUZ? En Başta SÖKELİLER. HANEFİ BEY “Ahmet Bey, ben bunu hayatım boyunca unutamam. NE KADAR MARAŞLIYSAM O KADAR DA AYDINLIYIM” DEMİŞTİ gözyaşları içinde.

Hanefi Öksüz bunu söyleyince ben de “Kahramanmaraş için ne yapabilirim” diye düşünmeye başladım. Gazeteci kimliğimle Kahramanmaraş’a gittim, şehrin yaralarının sarılması için de MARAŞ BÖLGE GAZETESİ Editörü Sn. Rezak Akbaba ile görüşerek bu gazetede yaklaşık BİR YILDIR köşe yazıları yazdım.

Değerli okuyucularım, deprem çok büyük bir felaket. Devlet hala kıt imkânlarıyla Kahramanmaraş için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama hala enkaz altından çıkarılamayan cenazelerimiz var. Sorunlar var; bunları önümüzdeki dönemde halkın vicdanı Aydınpost’ta da yazacağım.

 

Sn. Hanefi Öksüz gerek Aydın gerek Türkiye’nin çok büyük sanayicilerinden biri. MADO DONDURMA’NIN SAHİBİ Atilla Kanbur ve Kahramanmaraşlı dostlarım, sizler ne kadar Aydınlıysanız ben de o kadar Kahramanmaraşlıyım. Bunu böyle bilin. MARAŞLI OKUYUCULARIM, AYDINPOST ve BEN DAİMA YANINIZDAYIZ. Çünkü deprem felaketini Aydın’da eninde sonunda yaşayacak. Bu şehrin kaderi. Maraş depreminden Aydınlıların öğreneceği çok şey var.

 

DEĞERLİ OKUYUCULARIM, yaklaşık bir aydır İstanbul’dayım. 60 yılımı geçirdiğim bu kadim şehirde değerli iş adamı, din adamı ve gazeteci dostlarımla görüşmeler yaptım. İstanbul’la ilgili konuları ileride yazacağım. Ama şu kadarını söyleyeyim: İSTANBULLU ŞU AN YAŞADIĞI BU ŞEHİRDE MUTLU DEĞİL. Bunu lütfen siyasi bir bakış açısı olarak değerlendirmeyin. İstanbul 20 milyon nüfusuyla HANTALLAŞMIŞ VAZİYETTE.

DEĞERLİ DOSTLARIM VE OKUYUCULARIM, benim “canım dostum” diyebileceğim, iyi günde, kötü günde kapısını çalabileceğim birkaç kişiden biri Sn. Cavit Çağlar’dır. Ben kendimi bu anlamda tek sanıyordum.

Meğer Sn. Çağlar’ın dostu olduğu ne çok insan varmış. Aydınpost’ta Sn. Çağlar’la ilgili köşe yazılarımı okuyan Sn. Çağlar’ın kadın ve erkek çalışanları, başta Bursalılar olmak üzere Türkiye’den birçok insan, fabrikalarında çalışıp emekli olanlar, Bursasporlular, Adalet ve Doğru Yol Partilerine, Rahmetli Sn. Süleyman Demirel’e gönül verenlerden aldığım mesajların haddi hesabı yok.

Cavit Çağlar abim sadece gönül adamı değil, aynı zamanda hizmet adamı. Bu SANAYİCİ DEVLET ADAMI HALA TÜRKİYE’NİN EMRİNDE ÇALIŞIYOR. Hayatını anlattığı “FIRTINALI YAŞAM ÖYKÜSÜ” isimli kitabını iki kere okudum. Beni asıl vuran husus Adalet Partili ve milliyetçi- maneviyatçı felsefeye inanmış bu insanın halkına ve çalıştırdığı insanlara verdiği değer, ANNELERE VE ÇOCUKLARA İNANILMAZ SEVİYEDEKİ DÜŞKÜNLÜĞÜ.

Kitapta yer alan “VATANSIZLIK” ifadesi. Vatan için yaptığı mücadeleyi, 8 yıl süren VATANSIZLIK hayatını şu satırlarla anlatıyor: Göçmen çocuğu, MUACIR, HAYMATLOS (Vatansız) Sn. Cavit Çağlar’ın fazlasıyla acı, hüzün ve başarıyla da dolu yaşam öyküsü beni çok etkiledi. Kitapta ayrıca, Cavit Çağlar’ın hayatında annesinin fedakârlıklarına da şahit oldum. Öte yandan, Sn. Çağlar’la küçüklüğünden itibaren et tırnak olan SN. ŞÜKRÜ ŞENKAYA’NIN, DAYISI ve ailenin direği olarak Çağlar’a sahip çıkışına.’’

NOW TV ZİYARETİMİZ

   

Sn. Cavit Çağlar’a, İstanbul’da son bir ay içinde TV kanallarına verdiği tüm röportajlarda Cavit Çağlar ağabeyimin yakın dostu Sn. ERMAN YERDELEN Ağabeyimle eşlik ettim. Zaman zaman Cavit Abi’nin canı ciğeri Sn. Mustafa Çağlar da bizimle birlikteydi. Fabrikaların başında artık Sn. Mustafa Çağlar ve Sn. Şenol Şankaya var.

Sn. Erman Yerdelen, Adalet Partisi döneminden Sn. Cavit Çağlar’ın KADİM DOSTU. Adnan Menderes hayranı, Süleyman Demirel’in hizmet mutfağında bulunan çok değerli bir iş adamı. Bilenler bilir ama size biraz da Sn. Yerdelen’den söz edeyim.  

Erman YERDELEN

Doğuş Yayın Grubu’ndaki NTV’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Erman Yerdelen (Ağabeyim)

·         1966 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu "İktisadi İşletmecilik" bölümünden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi'nde master yaptı.

·         İş hayatına 1968 yılında TATKO T.A.Ş.'de başladı, 1997 yılında buradan ayrılarak kurucu ortaklarından olduğu TATMAK A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

·         1953'de kurulan aile şirketi KARYER ve TATMAK'ta hem ortak hem Başkan.

·         1992 Ocak ayı ila 1996 Nisan ayı arasında THY Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. NTV’de, 1996 yılı sonunda kurulduğundan bu yana görev aldı.  

·         Halen Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi. 2005’te kurulan TÜVTÜRK’ün günümüze kadar Başkanlığını ve Yönetim Kurulu Üyeliğini yaptı.

 

 

Önümüzdeki haftalarda NTV televizyon yayıncılığı, TÜVTÜRK ve otomobil sektörü üzerine kendisiyle bir röportaj yapacağım.

  

Sn. Cavit Çağlar hakkında okuyucularımdan yüzlerce mesaj geliyor. Okuyucularım, “CAVİT ÇAĞLAR NİYE BU TELEVİZYONLARA RÖPORTAJ VERİYOR, HAYROLA BİR OLUŞUM MU VAR? VARSA BİZ YANINDAYIZ” DİYORLAR. Kendisiyle konuştum.

“Ahmetçiğim benim bu saatten sonra politikayla işim yok. Tayyip Bey ve diğer liderler, devletim ne zaman isterse göreve hazırım. Bundan sonraki hayatımda politika yok” dedi.

 

“Türkiye’nin hangi ülkeyle sorunu varsa, ülkemizin menfaati için arka kapı DİPLOMASİSİYLE bunları ÇÖZERİM. Birçok dünya lideriyle özel dostluklarım var. BUNLARIN BAŞINDA DA RUSYA BAŞKANI SN. PUTİN GELİR” diye ekledi.

 

Sn. Çağlar devamla, “Rusya ile Türkiye arasında az kalsın ekonomik veya askeri savaş çıkıyordu, bunu önledim. Bu ilişkiler, DOSTLUKLAR kolay oluşmuyor. Ben bunun için hayatımın bedelini ödedim. Sn. Erdoğan’ın isteği üzerine ülkem ve vatanım için yaptım. Hapse girdim, şirketlerim TMSF’ye aktarıldı. O dönemdeki siyasi erkin gadrine uğradım. Amerika ve Türkiye’de hapiste yattım. Tüm bunlar için devletime borcumun beş mislini, yani 1,3 milyar dolar ödedim. Bu bağlamda oğlum Mustafa Çağlar, kızım eşim, ailem ve yeğenim Şenol Şankaya ile İŞÇİLERİMDEN ALLAH RAZI OLSUN. HELE DE O İŞÇİLERİM VAR YA! O BUHRANLI GÜNLERİMDE BENİM GÜZEL İŞÇİLERİM HEP YANIMDA OLDULAR. ONLAR TÜRK İŞÇİSİDİR. ONLARA KENDİNİZİ İNANDIRIRSANIZ SİZİ ASLA TERK ETMEZLER. ONLAR ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLARIDIR. Hepsine ve Türk halkına minnetlerimi sunuyorum.

 

Hapisten çıktığımda Bursa’da YÜZBİNLERCE KİŞİ KARŞILADI BENİ. MİLYONLARCA TÜRK’ÜN KALBİNDE TAHT KURDUM. HALA FABRİKALARIMDA, Avrupa, Mısır ve Türkiye’de on binlerce işçim var. Ülkem için üretmeye devam ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun. Aydın ve Türkiye’ye selam olsun.” ifadelerini kullandı.

295D13Da Bde8 4E40 8D1B Df275239F85A

HALK TV’de Sn. İsmail Küçükkaya’nın programında Türkiye nüfusunun hızla yaşlandığından, Türk kadını ve ailelerin pahalılıktan dolayı çocuk sahibi olmaya sıcak bakmadığından söz açılınca, Sn. Cavit Çağlar, “Benim fabrikalarımda çalışanların %50’si kadın. İşte bu kadınların çocukları için ben SIFIR yaştan itibaren kreşler ve tam teşekküllü çocuk hastanesi kurdum. KADIN, BEBEĞİNİN SÜT EMME VAKTİ GELDİĞİNDE NE OLURSA OLSUN BU KREŞE KOŞARAK GİDER. İNANIN SONRA AYNI HIZLA GERİ DÖNER, ASLA İŞİNİ SAVSAKLAMAZ. Bu şartlarda kadınlar da çocuk yapar” dedi.

 

Değerli okuyucularım, Aydın’da kurulmuş devasa organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren hangi sanayici, anneler için kreşler açmış?

Maalesef ülkemizde Sn. Cavit Çağlar gibi iş adamı ve politikacı yok. Bu işe de Sn. Recep Tayyip Erdoğan mı el atsın?

Sanayiciler bu konuyu planlarına ve teşvik programlarına koymalı.

 

Sn. Çağlar’ın hayatını anlattığı kitabı mutlaka okuyun. Kendinizden bir şeyler bulacak ve çok şey öğreneceksiniz, özellikle de yakın tarihimizle ilgili.

 

Hepinize sağlıklı ve iyi bir hafta dilerim.

Kuşadası plajları davasında Danıştay kararı beklenmeliydi Makale: Kuşadası plajları davasında Danıştay kararı beklenmeliydi