• BIST 108.434
 • Altın 151,491
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3309

  'Dink cinayeti anayasal suç'

  28.03.2011 22:11
  Savcı, cinayetin TCK'nın 309. maddesi kapsamında değerlendirilebileceğini söyledi.
  Dink cinayeti anayasal suç
  'Dink cinayeti anayasal suç' 'Dink cinayeti anayasal suç' 'Dink cinayeti anayasal suç'

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink"in öldürülmesine ilişkin davanın 17. duruşması yapıldı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi"ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal ile tutuksuz sanıklar Salih Hacısalihoğlu, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender katıldı. Hrant Dink"in eşi Rakel Dink, kardeşi Hosrof Dink ve kızı Delal Dink ile Ali Bayramoğlu da müdahil olarak duruşmada hazır bulundu.

  DOSYAYA GELEN EVRAKLAR OKUNDU-

  Duruşmada mahkeme başkanı dosyaya gelen evrakları okudu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı"nın Hrant Dink cinayetine ilişkin yürüttüğü soruşturmanın halen devam ettiği ancak henüz ek dava açılmasını gerektiren bulgu olmadığı cevabının geldiği belirtildi.

  İKİ TANIK DİNLENDİ-

  Duruşmada, dosyası çocuk mahkemesine gönderilen Ogün Samast"ın cinayetten sonra Trabzon"a gittiği otobüste yanında oturan Mehmet Ali Temelocak ve arkasında oturan Erhan Şivil tanık olarak dinlendi. Tanık Mehmet Ali Temelocak, Ogün Samast"la sadece "nereden geldiği, nereye gittiği" şeklinde sohbet ettiğini söyleyerek "Bu olaydan sonra yurtdışına gidiş gelişte "yanıma Türk yolcu vermeyin" diyorum" dedi.

  SAVCI MÜTAALASINI AÇIKLAMAK İÇİN SÜRE İSTEDİ-

  Mahkeme başkanı Rüstem Eryılmaz, daha önceki duruşmada alınan karar gereğince savcı Hikmet Usta"ya esas hakkındaki görüşünü açıklayıp açıklamayacağını sordu. Savcı Hikmet Usta ise duruşmaya ilk defa bu celse katıldığını belirterek, dosyanın halen delil toplanması aşamasında olduğuna dikkat çekti. Mahkemeye 2 ay önce atandığını kaydeden Usta, esas hakkındaki görüşünü açıklamak için de süre istedi.

  AV. ÇETİN: TÜBİTAK RAPORU AKLA VE MANTIĞA AYKIRI

  Müdahil avukatlarından Fethiye Çetin, TÜBİTAK"ın mahkemeye gönderdiği raporda Akbank"a ait 3 adet hard diski incelediğini hatırlatarak, tek sayfalık raporun akla ve mantığa aykırı olduğunu belirtti. TÜBİTAK"ın raporunda silinmemiş görüntü dosyası olmadığının yer almasının çelişkili olduğunu anlatan Çetin, Akbank"ın cinayet günü sabah ile öğlen arasını gösteren kayıtların üzerine yeni kayıtlar yaptığını ve bankanın kendisinin kayıtlarını sildiğini söyledi. "Bu hard disklerde görüntü vardı ancak yeni görüntülere yer açmak için banka bunları silmişti" diyen Çetin, raporda "silinmiş dosya yoktur" denmesinin çelişkili olduğunu ifade etti. Sözkonusu hard disklerin Akbank"a ait olup olmadığını tespitini isteyen Çetin, TÜBİTAK"ın çelişkileri ortadan kaldırmasını, raporda "silinmiş" olarak gösterilen ve "h.dink" ismindeki dosyanın ne anlama geldiğinin araştırılmasını istedi.

  EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI EKİCİ TALİMATLA İFADE VERDİ-

  Çetin, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi"nde cinayet döneminde Trabzon"da emniyet müdür yardımcısı olan Necati Ekici"nin talimatla verdiği ifadeyi anlattı. Ekici"nin, Ogün Samast"ın görüntülerinin televizyonlarda yayınlanmasından sonra babasının, "O benim oğlum" diye emniyete başvurduğunu söylediğini anlatan Çetin, "Ekici, ifadesinde bunun üzerine baba Ahmet Samast ile eve gittiklerini, evin jandarma bölgesinde olması nedeniyle jandarmayla beraber gittiklerini ve Ogün Samast"ı bulamadıklarını anlatıyor. Babasına nerede olabileceğini soran Ekici"ye Ahmet Samast internet kafede olabileceğini söylüyor. Oraya gittiklerinde de bulamıyorlar. Bunun üzerine Ekici, başka nerede bulabileceklerini soruyor. Baba Samast bunun üzerine, "Oğlumun yerini Jandarma komutanı bilir. Onunla sık sık görüşüyorlardı" dediğini söyledi." diye konuştu. Avukat Çetin, bu jandarma komutanının kim olduğunun ortaya çıkarılması için Ogün Samast"ın babası Ahmet Samast"ın tanık olarak dinlenmesini istedi.

  AV. ERDOĞAN; TUNCEL BU OLAYI TEK BAŞINA YAPACAK ÇAPTA DEĞİL

  Sanık Erhan Tuncel"in avukatı Erdoğan Soruklu ise "Bu çaplı olay müvekkilimin tek başına yapacağı bir olay değildir. Maddi imkanı olmayan müvekkilim, emniyet ve jandarma görevlilerinin etkisi bulunduğu görülen şehirlerarası bir organizasyonu gerçekleştirmesi söz konusu olamaz. Yargılananların alacağı ceza, cezayı verenler de dahil kimseyi tatmin etmeyecektir. Kafes belgesinde Dink cinayeti için operasyon deniyor. Zirve cinayeti Ergenekon kapsamına alınıyor. Ergenekon sanığı Kemal Kerinçsiz"in önderliğinde yapılan eylem ve tehditler de dahil bütün bu hususlar değerlendirildiğinde dosya ile Ergenekon arasında irtibat kurulması kuvvetlenmiştir. Bize göre somut deliller çıkmıştır. Kovuşturmanın doğru zemine oturtulması gerekir." diye konuştu.

  TÜBİTAK raporunun kafa karıştırdığını söyleyen Soruklu, derin yapıların TÜBİTAK raporuna kadar uzanıp delil kararttıklarını düşündüklerini kaydetti. Soruklu, raporla ilgili açıklayıcı bilgiler istenmesini talep etti.

  ERHAN TUNCEL: YASİN, DİNK"İ KATLEDENLERİ TEMSİL EDİYOR

  Bu konuşmaların ardından duruşma yarım saatlik aradan sonra tekrar başladı. Duruşmada söz alan sanık Erhan Tuncel, "Bu davada 3 sanık kaldı. Bunu kim istedi ona bakmak lazım. Burada Yasin Hayal, Dink"i katledenleri temsil ediyor. Beni ortaya koydular, kendileri çekildi. Ben eylemin gerçekleştirileceğini, Yasin"in kararlı olduğunu bildirdim. 2 defa suikast girişimi atlattım. Çeşitli tehditler aldım. Burada 3 kişi kaldık. Kemal Türkler davasına dönmez inşallah" dedi.

  DURUŞMAYI İZLEYEN POLİSLER TARTIŞMA KONUSU OLDU

  Öte yandan duruşmada başkan ile sanık avukatları arasında tartışma yaşandı. Dink ailesinin avukatları söz alarak, "Duruşma salonunda emniyetten, istihbarattan polisler var. Duruşmayı izliyorlar. Biz bunların kim olduğunu biliyoruz. Lütfen kim olduklarını tespit ediniz?" diye konuştu. Mahkeme başkanının, "Duruşma herkese açık. Böyle sanıkları etkileme diye bir durum da yok. Siz kim olduklarını biliyorsanız söyleyin" diye konuşması üzerine Dink ailesi avukatları, mahkeme kürsüsünün yanında ayakta duran sivil iki kişi gösterdi. Mahkeme Başkanı ise, "Biri benim koruma polisim. Diğeri de başka bir başkanın koruması. İkisi de buradaki koruma polisleri" diye yanıt verdi. Bu konuşmaların ardından iki polis memuru duruşma salonundan ayrıldı.

  SAVCI: "ANAYASAYI İHLAL" BAŞLIĞI KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEBİLİR

  Duruşmada taleplere ilişkin görüşü sorulan Savcı Hikmet Usta, toplanan deliller, suçun niteliği, ağırlığı ve terör kapsamında olması, suçların dünyada ve ülkemizde infial uyandırması ve sanıkların üzerine atılı suçun TCK"nın 309. maddesi kapsamında değişebileceğini belirterek sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal"in tutukluluk hallerinin devamını istedi.

  TCK"NIN 309. MADDESİ

  TCK"nın "Anayasayı ihlal" başlığı altındaki 309. maddesinde "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edenler ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılırlar" deniyor.

  Duruşmaya verilen yaklaşık 1 saatlik aradan sonra kararlarını açıklayan Mahkeme Heyeti, sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal"in üzerlerine atılı suçun yasal yaptırımı olan sevk maddelerinin alt ve üst sınırlarının suç ve tutuklama tarihlerine nazaran kaçma şüphelerinin devam ettiğini belirtti. Kuvvetli suç şüphesini gösteren olgu kriterinin devam ettiğini, koruma tedbirlerinin uygulanmasını yeterli olmayacağını ifade ederek sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

  MAHKEME KARARLARI

  Mahkeme, Ogün Samast"ın babası Ahmet Samast"ın tanık olarak dinlenilmesi talebini yargılamaya bir yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddetti.

  TÜBİTAK "DİNK" İFADESİNİ AÇIKLAYACAK

  Müdahil avukatlarından Fethiye Çetin"in bir bankaya ait güvenlik kamera görüntülerine ilişkin TÜBİTAK"ın hazırladığı rapordaki çelişkilerin giderilmesi talebini kabul eden mahkeme, söz konusu raporun ekinde yer alan "h.dink" ifadesinin açıklanması için hard disklerin yeniden TÜBİTAK"a gönderilmesine karar verdi.

  KOVUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ TALEBİ REDDEDİLDİ

  Mahkeme, cinayetle Ergenekon terör örgütü arasında güçlü bağlantılar bulunduğu gerekçesiyle kovuşturmanın genişletilmesini isteyen Erhan Tuncel"in avukatı Erdoğan Soruklu"nun talebini de reddetti.

  30 MAYIS"A ERTELENDİ

  Savcının kovuşturmanın genişletilmesi talebi bulunmaması halinde esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar veren mahkeme duruşmayı 30 Mayıs"a erteledi.

  Radikal

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim