Otoyollarda hız limitleri bugünden itibaren arttırıldı. Yeni hız limitleri Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan otoyolda (Ankara - Niğde arası hariç) 130 km/s’ye, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 km/s’ye çıkarıldı. Uzmanlar, 130 km/s limit uygulanan otoyollarda yüzde 10 payla birlikte 143 km/s’ye kadar hızlara çıkabileceğini belirterek sürücüleri özellikle bayram döneminde dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Otoyollarda otomobiller için uygulanan hız sınırı limitleri bugünden itibaren arttırıldı. Yeni düzenlemeyle, Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan otoyollarda hız sınırı 120 kilometre/saatten (km/s) 130 kilometre/saate çıkarıldı. Yapımı daha yeni olan ve geometrisi yüksek hızlara daha fazla imkân tanıyan Kuzey Marmara gibi otoyollarda ise 130 km/s olan hız sınırı 140 km/s oldu. İçişleri Bakanlığı, bugünden itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanacağını açıkladı. Buna göre; hız sınırları, Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan otoyolda (Ankara- Niğde arası hariç) 120 km/s’ye Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 km/s’ye çıkarılacak.

YENİ YOLLARDA 140 KM/S

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın da ‘uygun’ görüşüyle birlikte bugün yani 1 Temmuz 2022’den itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanacak. Bugünden itibaren Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s arttırılarak 130 km/s’ye, Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir/Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 kilometre/saat olan hız sınırı 20 kilometre/saat artırılarak 140 kilometre/saate çıkarılacak.