Aydın İl Meteoroloji Müdürü Musa Deveci; “Ülkemizin önemli Turizm merkezlerinden Didim İlçemize kurulan Meteoroloji “Deniz OMGİ Sistemi” deniz suyu sıcaklığı, rüzgar yön ve hızı ölçerek ülkemize turist gönderen turizm operatörleri ile yurt içinde seyahat eden turistlerin turizm destinasyonlarının tercihinde ve turizm sezonunun daha geniş zaman aralığına genişlemesinde önem arz etmektedir. Bu değerlerin ölçülmesi ile Turizm denizciliğin kalitesi artmaktadır. Ayrıca yat turizmi ve deniz ticaret filoları balıkçılık sektöründe fayda sağlamaktadır. 

Havacılık sektöründe uçuşların daha emniyetli şekilde gerçekleştirilmesi için hava alanlarında meteorolojik gözlem ve tahminlerin yapılması elzemdir. Meteorolojik gözlem ve tahminleri sağlıklı olarak yapılabilmesi ve havaalanının standartlarının yükseltilmesi, havacılık faaliyetlerinde uçuş emniyetinin arttırılması için meteorolojik teknoloji alt yapısı güçlendirilmiştir. Pist başına ve pist sonuna “Havaalanı OMGİ” kurulmuştur. Deniz OMGİ ve Havaalanı OMGİ yatırım maliyeti 10 milyondur.  Bu konuda desteklerini esirgemeyen Aydın Milletvekilimiz Mustafa Savaş’a teşekkür ediyorum.” İfadelerinde bulundu.

Aydın AK Parti Milletvekili Mustafa Savaş; “Böyle bir sistemin ilçemizde kurulmasında destek olan il müdürümüze ve Marina müdürümüze teşekkür ediyoruz. Artık televizyonlarda Kuşadası, Bodrum, Marmaris’ten sonra Didim ilçemizi de göreceğiz. Dünyanın öbür ucundan Didim hakkında bilgi sahibi olunacak. Deniz suyu sıcaklığı, dalga boyu ve diğer değerler hakkında bilgi sahibi olunacak. Bu cihazdan bir de Çıldır Havaalanına kurduk. Toplam maliyeti 10 milyon TL'yi bulan bu hizmet ile İHA, SIHA ve uçuşlarının güvenliği için çok önemli. Didim Marina Müdürümüze yer tahsisi hakkında verdiği destekten dolayı da teşekkür ediyorum.” Dedi.
Tesisin hizmete alınmasının akabinde heyet bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Marinadan ayrıldı.

69250750-61ec-4066-8474-3cc857a0c0d298286c18-fe66-4b19-9138-34402f11ab6263d197cf-f96c-4ee3-a3cf-c028d4ee7fe8