Kolajen üretiminin azalması, ilerleyen yaş ya da ciltteki nem oranının azalması sebebiyle cildinizde derin kırışıklıklar oluşabilir. Cildinizdeki derin kırışıklıklar, olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize sebep olur. Derin kırışıklıklara kesim çözüm bulmak daha dolgun ve genç bir cilde sahip olmak için cilt bakım rutinine doğal yağları dahil edebilirsiniz. Derin kırışıklıkları yok eden bu doğal yağlara mutlaka göz atın.

Ciltte zamanla azalan kolejen üretimiyle birlikte ciltte yaşlanma belirtileri gözle görülür hale gelmeye başlar.

Piyasada kırışıklıkları ve ince çizgileri yok eden birçok profesyonel ürün bulunur. Ancak yaşlanma karşıtı bu cilt bakım ürünleri içerisinde bir çok kimyasal bileşen de bulunur.

Eğer kimyasal içeren ürünleri kullanmak istemiyorsanız cildi gençleştiren ve derin kırışıklıkları bile açan doğal yağları cilt bakım rutinine dahil edebilirsiniz.

İçerisindeki vitaminler sayesinde kolajen üretimini destekleyen ve cildin erken yaşlanmasını önleyen bu doğal yağlar ile her zaman genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Derin kırışıklıkları yok eden doğal yağları bu yazımızda bulabilirsiniz.

1- AVOKADO YAĞI

Avokado yağının içerisinde A vitamini bulunuyor. Avokado yağı ayrıca birbirinden faydalı yağ asitleri ve omega yağı içeriyor.

Avokado yağı özellikle kuru ciltler üzerinden çok etkilidir. Cildi adeta neme doyurur. Cildin nem dengesini korumasına yardımcı olur.

Avokado yağı, düzenli kullanıldığında pul pul dökülme ve tahriş gibi cilt sorunlarını da ortadan kaldırır.

Avokado yağı cildi etkili bir şekilde nemlendirdiği için güneş ışınların verdiği zararı da en aza indirir. Bu özelliği ile cildin kırışmasını engeller. İnce çizgilerin görünümünü azaltır.

2- LİMON YAĞI

Limon yağı, cildin aşırı yağlanmasını önler. Yağlı ve akneli ciltler için idealdir. Sebum üretimini dengede tutar.

Limon yağı antioksidan etkisi sayesinde cildi hem arındırır hem de canlandırır. Limon yağı sivilce, akne ve siyah nokta gibi sorunları da ortadan kaldırır. Limon yağı içerisinde bol miktarda asit içerir.

Limon yağı gece uyumadan önce gece cilt bakım rutinine eklenmelidir. Uyku öncesi cilde sürülen limon yağı, ince çizgileri gözle görülür şekilde azaltır.

Derin kırışıklıkları düzenli kullanımda yok eder. Limon yağını sabah cilt bakımında kullanmak isterseniz sonrasında mutlaka güneş koruyucu krem sürmeniz gerekir.

3- ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Üzüm çekirdeği yağı kolay emilimi sayesinde en sık kullanılan doğal cilt bakım yağlarından biridir.

Üzüm çekirdeği yağının içinde bol miktarda E vitamini bulunur. Üzüm çekirdeği yağı içerisindeki E vitamini sayesinde cildi onarır ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Üzüm çekirdeği yağı kırışıklık giderici yağ olarak da kullanılır. Üzüm çekirdeği yağı cilt için doğal bir nemlendirici görevi de görür. Cildin kurumasını engeller. Cilde dolgunluk kazandırır. Üzüm çekirdeği yağı cildin sarkmasını da engeller. Cilde doğal kolajen desteği sağlar.

4- ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı E vitamini bakımından zengin doğal yağlar arasında yer alır. Zeytinyağı, cildi onarır. Tahrişi ve kızarıklığı önler.

Zeytinyağı hem onarıcı hem nemlendirici özelliği ile cilt için harikadır. Cilt kusurları ile savaşır. Sivilce ve akne sorununu ortadan kaldırır.

Zeytinyağı cilt hücrelerini yenileyici özelliği ile cildin nefes almasını ve genç kalmasını sağlar. Zeytinyağı cilt yüzeyindeki derin kırışıklıkları yok eder. Erken yaşlanma sorununu ortadan kaldırır.

5- TATLI BADEM YAĞI

Tatlı badem yağının içerisinde yüksek düzeyde A vitamini bulunur. Tatlı badem yağı içerisindeki zengin A vitamini sayesinde hiperpigmentasyon ve kırışıklıklar gibi gözle görülür yaşlanma belirtilerini azaltır

Tatlı badem yağı cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de korur. Tatlı badem yağı cilt için harika bir nem kaynağıdır. Tatlı badem yağını hemen hemen her cilt tipi rahatlıkla kullanılabilir.

Tatlı badem yağı cilt üzerinde adeta bir botoks etkisi yaratır. Cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Sarkmayı önler. Derin kırışıklıklarınız varsa tatlı badem yağı kullanarak bu kırışıklıkları gözle görülür bir biçimde azaltabilirsiniz.

NOT: Doğal yağları cilt bakımında kullanırken dikkatli olmanız önerilir. Hassas ve alerjik bir cildiniz varsa doğal yağları cildinize uygulamadan önce bir uzmana danışın.