• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Damızlık Birliği gübre için kokteyl verecek

  29.06.2012 10:21
  Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, “hayvansal Gübreden Temiz Enerjiye Aydın Atlası Projesi” kapsamında lansman kokteyli düzenlenecek.
  Damızlık Birliği gübre için kokteyl verecek
  Damızlık Birliği gübre için kokteyl verecek Damızlık Birliği gübre için kokteyl verecek Damızlık Birliği gübre için kokteyl verecek


  Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Sedat Güngör, “Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında desteklediği ‘Hayvansal Gübreden Temiz Enerjiye’ Aydın Atlası projesi çalışmalarını yürütmektedir. Üç aylık bir süreyi kapsayan proje ile genel olarak hayvansal gübrenin biyogaz üretimi yöntemi ile kaynak etkin biçimde kullanılmasının Aydın bölgesinde nasıl ve ne şekilde gerçekleştirileceğinin ve biyogaz üretim potansiyelinin tespit edilmesi ile Aydın'ın yaşam kalitesinin artışı ile sürdürülebilir tarım ve ekonomisinin gelişimine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Proje çalışmaları, proje ortağı; Aydın Süt Üreticileri Birliği (ASÜB) ve proje iştirakçileri Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ve Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile işbirliği içinde gerçekleştirilmiştir” dedi.
  Projeyi değerlendiren Güngör, “Aydın ili sığır sayısı ile Türkiye’de dördüncü sırada bulunmaktadır. Hayvan gübreleri ilimizde yeterince değerlendirilememekte. Bu gübreler genellikle açıkta ve yığın halinde biriktirilerek uzun süre bekletilmektedir. Bu durumda iklim için zararlı azot oksit ve metan emisyonlarının çıkmasına, yer altı ve yeryüzü sularının yüksek derecede kirlenmesine, rahatsız edici kokulara ve insan sağlığını tehdit eden problemlere neden olmaktadır. Tüm bu sorunların çözümü biyogaz üretiminde hayvan gübrelerinin kullanılarak geri dönüşüm mekanizmasının işletilmesinden geçmekte. Biyogaz yeşil, temiz ve yenilenebilir bir enerji. Gübrelerden biyogaz elde edilirken kalan kısmı normal gübreden 2 kat daha verimli olan biyogübreye dönüşerek tekrar tarıma kazandırılmakta. İşte tüm bunların Aydın’da nasıl işleyebileceğini görmek ve hangi ilçelerimizde biyogaz tesislerinin kurulmasının uygun olacağını, verimliliği önceden tespit edebilmek için bir fizibilite çalışması yapmak istedik. Aydın için temiz çevre, temiz enerji ve sürdürülebilir tarım çok önemli kavramlar. Umarım projemiz ile yatırımcılarımızı doğru yönlendirerek Aydın’a biyogaz tesisleri kazandırabilir ve gübre yönetimi sisteminin de temellerini atmış oluruz” diye konuştu.
  Proje faaliyetleri kapsamında Aydın’ın biyogaz potansiyeli fizibilite çalışması ve raporunun hazırlanması ve ardından uluslararası kuruluşlar ve yabancı yatırımcıların da bu çalışma hususunda bilgilendirilmesi amacıyla, rapor, İngilizce’ye çevrilerek; Türkçe ve İngilizce iki dilde yayınlandı.
  Fizibilite çalışma sonuçlarının, Aydın’da biyogaz üretim teknolojilerinin yaygınlaştırılması, yeni tesislerinin kurulması ve ekonomiye kazandırılmasına katkı sağlaması amaçlanıyor. Raporun Aydın’da biyoenerji tabanlı girişimcilik ve yatırımların önünü açarak, biyogaz yatırımı gerçekleştirmek isteyen kişi ve kurumlara, doğru yönlendirmede bulunması ve yanlış yatırım kararlarının önlenmesine ışık tutması düşüncesiyle 3 Temmuz 2012’de düzenlenecek lansman kokteyli yapılan çalışmaların Aydın’da kamuoyuna sunulması ve yayınlanan kitabın katılımcılara dağıtılması planlanıyor.
  Proje sonuçları ve Aydın’ın biyogaz üretim potansiyelini ilçe bazlı ortaya koyan fizibilite raporu, yaygınlaştırma, farkındalık yaratma ve bilgilendirme faaliyetleri dahilinde ADSYB web sitesi www.adysb.org.tr ve ADSYB’nin Çiftlik Danışma Merkezi web siteleri olan www.ciftlikdanismamerkezi.org ve www.farmadvisor.org sitelerinde Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanacak.

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim