• BIST 110.377
 • Altın 155,810
 • Dolar 3,8543
 • Euro 4,5433

  Cepten cebe para

  18.09.2009 22:15
  Cepten bankacılık işlemleri yapmayı sağlayan mobil bankacılığın giderek daha popüler bir hal aldığını düşünüyorsanız, mobil olarak kişiden kişiye ödeme yapmayı sağlayan sistemlerin pazarda nasıl baskın bir konuma geleceğini bekleyin
  Cepten cebe para
  Cepten cebe para Cepten cebe para Cepten cebe para

  New York merkezli araştırma şirketi ABI Research'ün tahminlerine göre, 2011 yılının sonunda cep telefonundan kişiden kişiye para transferi yapan kullanıcıların sayısı, cep telefonundan geleneksel bankacılık işlemleri yapan kullanıcılardan üç kat daha fazla olacak.
  Bankalar, coğrafi zorluklar ve maliyetlerin artması gibi nedenlerle gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda hizmet veremiyor. Bu ülkelerde yaşayan, başta yoksul insanlar olmak üzere pek çok insan bankacılık servislerinden ve getirilerinden yararlanamıyor. Teknoloji artık 'Bankasızlar' olarak adlandırılan bu insanların ve hizmet sunmayı amaçlayan bankaların da hizmetinde. Mobil operatörlerin yardımıyla sunulan kişiden kişiye mobil para transferi gibi yeni nesil hizmetler, bankaların büyük yatırımlar yapmadan hizmet alanlarını genişletmelerini sağlıyor. Yakın geçmişte Afrika'nın çeşitli bölgelerinde sunulmaya başlanan mobil para transferi uygulaması, dünyanın önde gelen bankalarının da büyük ilgisini çekiyor.
  Mobİl para transferİ neden önemlİ
  2008 yılı sonu rakamlarına göre tüm dünyada yaklaşık 4 milyar kişi cep telefonu kullanıyor. Bu kişilerin bir kısmı gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor ve yoksullukla mücadele ediyor. Uzmanlar, pek çok hizmetten mahrum yaşamak zorunda kalan bu insanların finansal sisteme kazandırılmaları gerektiğinin altını çiziyorlar. Mobil bankacılık servisleri gibi hizmetlerle finansal sistemin bir parçası haline gelebilecek olan 'bankasızlar', ekonomik eşitsizliğin azalması ve toplumların birlikte kalkınmasında anahtar durumunda bulunuyorlar.
  Araştırmalara göre, gelişmekte olan ülkelerdeki cep telefonu kullanım oranı gelişmiş ülkelerdekinden iki kat daha hızlı büyüme gösteriyor. Kişiden kişiye mobil para transferi, cep telefonu kullanıcılarını ATM ya da banka şubesi gibi fiziksel bir yere bağlanmaktan kurtarıyor; ucuz, güvenli ve kolay kullanılabilir olması nedeniyle giderek artan büyük bir ilgi görüyor.

  Mobil ödeme hayatı kolaylaştırıyor
  Turkcell MobilÖdeme, SMS aracılığıyla kolay ve güvenilir bir şekilde alışveriş ve ödeme yapılmasını sağlayan bir servis. Yapılan alışverişin bedeli, faturalı hatlar için Turkcell faturasına yansırken, kontörlü hatlarda kontörden düşüyor. Böylece, farklı yerlerde kredi kartı bilgisi paylaşmaya veya bozuk para aramaya gerek kalmıyor. Kolay ve güvenli bir ödeme yöntemi olan Turkcell MobilÖdeme servisi İnternet'te ve mobil ortamda kullanılabiliyor. Turkcell kullanıcılarının başvuru yapmaya gerek kalmadan kullanabildikleri servisin her işlem sırasında atılan 1 SMS ücreti dışında başka bir ücreti bulunmuyor.

  'Mobil Cüzdan'la Neler Yapılabilecek?

  Alışveriş
  Kredi kartınızla yapabileceğiniz her şey. Acıktığınızda metro durağındaki otomattan yiyecek bile satın alabilirsiniz.

  Bilet
  Bir etkinliğin biletini, posterindeki çipe cep telefonunuzu okutarak anında alabilir, konsere, maça, sinemaya 'biletsiz' girebilirsiniz.

  Seyahat
  Otobüs, metro, vapur, tren ve uçağa binebilir, taksiye ödeme yapabilirsiniz.
  Kimlik
  Şirketinizin turnikelerini cep telefonunuzla açabilirsiniz.

  Tanıtım
  Cep telefonunuzu okutarak, sinema salonundaki afişten filmin fragmanını, bir spor etkinliğinin posterinden şampiyonayla ilgili tüm bilgileri anında cep telefonunuza indirebilirsiniz.

  Anahtar
  Ev, otomobil, otel odası gibi yerlerde, cep telefonunuzu okutarak kapıyı açabilirsiniz.


  Herkesin bir 'Mobil cüzdan'ı olacak
  NFC (Near Field Communication - Yakın Saha İletişimi) uyumlu cep telefonlarının çıkmasıyla birlikte, 2010 yılında hayatımıza yepyeni bir teknoloji daha girecek: Mobil cüzdan. Mobil cüzdan sayesinde kredi kartıyla yapılabilen tüm işlemler cep telefonu aracılığıyla da gerçekleştirilebilecek. Akbank, Turkcell ile işbirliği yaparak, bir süredir üzerinde çalıştığı mobil cüzdan projesini tamamladı. Türkiye'de ve Avrupa'da öncü olacak bu projede, Akbank'ın Axess PayPass kredi kartlarıyla yapılabilen tüm işlemler, Turkcell hatlı, MasterCard PayPass teknolojisine sahip GSM telefonlar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek. Ödeme süresini minimuma indiren uygulama kapsamında, 35 TL'nin altındaki işlemler şifresiz ve imzasız olarak yapılabilecek. Akbank bu projede Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından Türkiye'yi temsilen seçilmiş tek operatör olan Turkcell birlikte çalışarak stratejik bir işbirliğine de imza atmış oldu. Pilot uygulamadan edinilecek geri bildirimler, Dünya GSM Birliği'nin Türkiye'de ve dünyada gerçekleştirdiği Mobil Ödeme çalışmalarına da katkıda bulunacak.
  Yeni kablosuz iletişim teknolojisi NFC kullanılarak hayata geçirilecek projenin ödeme sistemi altyapısını MasterCard sağladı. Pilot projede, bu amaçla üretilmiş NFC uyumlu prototip cep telefonları kullanıldı. Uzmanlara göre, 5 yıl içinde 400 milyona yakın kişi, NFC teknolojisini destekleyen cep telefonlarını tercih edecek ve sistem kısa süre içinde bankacılığın yanı sıra pek çok alanda hizmete sunulacak./akşam

  Diğer Haberler
 • 4 bin belge ve görüntü var!04 Ekim 2012 Perşembe 20:33
 • 12 milyar yaşında ikiz delikler!04 Ekim 2012 Perşembe 20:28
 • Windows 8′i sevmiş ama…04 Ekim 2012 Perşembe 19:11
 • Facebook sonunda bunu da yaptı04 Ekim 2012 Perşembe 16:09
 • Böyle sabit disk görmediniz!03 Ekim 2012 Çarşamba 22:01
 • 37 bin metreden atlayacak03 Ekim 2012 Çarşamba 21:09
 • Mona Lisanın esrarı...03 Ekim 2012 Çarşamba 21:09
 • Caretta carettalar izleniyor03 Ekim 2012 Çarşamba 21:08
 • Hükümet sitelerine saldırdılar03 Ekim 2012 Çarşamba 21:07
 • Hommels Türkiye’ye geliyor03 Ekim 2012 Çarşamba 21:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim