• BIST 105.380
 • Altın 270,975
 • Dolar 5,7403
 • Euro 6,3404

  Çalışmalara hız verildi

  21.04.2009 09:59
  Pamuk yetiştiriciliğinde Türkiye’de önemli bir yere sahip olan Aydın; meyve ve sebzecilikte de söz sahibi olmaya başladı.
  Çalışmalara hız verildi
  Çalışmalara hız verildi Çalışmalara hız verildi Çalışmalara hız verildi

  Özellikle ihraç ürünü olan kuru incir, zeytin ve zeytinyağı, çilek, domates ile diğer kuru meyveler başta olmak üzere yetiştiriciliğinde büyük artış olan nar, kayısı, erik ve siyah incirde de önemli gelişmeler sağlandı.
  Aydın"da devam eden meyve ve sebzecilik faaliyetleri hakkında bilgiler veren Aydın İl Tarım Müdürü Sadettin Öztürk, “Aydın meyve ve sebzeciliğini tanıtmak, Pazar imkanları oluşturmak, üreticileri teşvik etmek ve kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla; Eğrikavak köyünde kestane teşvik yarışması, Davutlar beldesinde şeftali, Karacasu"nun Ataeymir beldesinde üzüm teşvik yarışması, Sultanhisar ve Atça"da çilek festivali, Dalama beldesinde domates festivali, Umurlu beldesinde erik festivali ve Yukarıkayacık köyünde de kiraz festivali yapılmaktadır” dedi.
  İl genelindeki çiftçilerin bütün tarımsal faaliyetlerde olduğu gibi meyve ve sebzecilik faaliyetlerinde de karşılaştıkları sorunları çözmek, yenilikleri iletmek, bilgi ve becerileri artırmak için çiftçi toplantıları, kurslar, demonstrasyonlar ve tarla günleri düzenlemekte olduklarını açıklayan Öztürk, “Yeni meyve çeşitlerinin yaygınlaştırılması için de bağ ve badem fidanı çeşitleri dağıtılmış, aşılı badem fidanı olarak Ferragnes ve tozlayıcısı olarak da Ferraduel çeşidi kullanılmıştır. Koçarlı, Yenipazar ve il merkezinde toplam 22 dekar alana 457 adet badem fidanı verilmiştir. Ayrıca bin adet de Royal çeşidi asma fidanı dağıtılmış ve ilimizde nar yetiştiriciliğinin yaygınlaşması nedeniyle Denizli"deki nar bahçelerini görmeleri amacıyla teknik elemanlarımız nezaretinde nar üreticilerinin katıldığı gezi düzenlenmiştir” diye konuştu.

   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim